Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Child Benefit

Co to jest Child Benefit?
Child Benefit to wolne od podatku świadczenie, które otrzymuje matka lub inna osoba opiekująca się dzieckiem mieszkającym w Wielkiej Brytanii do osiągnięcia przez nie wieku, co najmniej 16 lat.
Kto może się ubiegać o Child Benefit?
O Child Benefit możesz się ubiegać, jeśli twoim stałym miejscem zamieszkania jest Wielka Brytania, oraz dodatkowo spełniasz jeden z poniższych warunków:
  • wychowujesz dziecko w wieku poniżej 16 lat, nawet, jeśli nie jesteś jego rodzicem.
  • wychowujesz dziecko w wieku 16 do 19, które ciągle się uczy
  • Twoje dziecko ukończyło 18 lat i zakończyło edukację, ale jest w trakcie poszukiwania pracy i jest zarejestrowane w biurze pracy lub gdy rozpoczęło szkolenie doskonalenia zawodowego
Zasiłek na dziecko które przebywa w Polsce
Child Benefit możesz otrzymać, nawet jeśli dziecko nie mieszka z Tobą, tak długo, jak:
  • płacisz za jego utrzymanie
  • suma jaką płacisz jest co najmniej taka sama, jak wysokość Child Benefit
  • osoba, z którą mieszka Twoje dziecko nie pobiera na nie innego zasiłku rodzinnego.

Jeśli Ty i ktoś inny ubiega się o Child Benefit na to samo dziecko, tylko jeden z was może je otrzymać.
Ile wynosi Child Benefit?
Child Benefit występuje w dwóch kwotach i jest zazwyczaj płatne, co cztery tygodnie. Wyższa, £20.30 tygodniowo, przysługuje dziecku starszemu (lub jedynakowi). £13.40 tygodniowo przypada na kolejne dzieci w rodzinie.
Jak ubiegać się o Child Benefit?
Jeśli urodziłaś dziecko w Wielkiej Brytanii, w szpitalu dostaniesz Bounty Pack, w którym znajdziesz odpowiedni formularz. W innej sytuacji, możesz uzyskać formularz we właściwym twojemu miejscu zamieszkania biurze Jobcentre Plus lub na poczcie. Wypełnij formularz i wyślij go razem ze świadectwem urodzenia dziecka do Child Benefit Centre.
Możesz także aplikować o Child Benefit za pośrednictwem strony internetowej Child Benefit: http://www.hmrc.gov.uk/forms/ch2-online-stubb.htm
Po wypełnieniu dokumentów na stronie zostaniesz poproszona o przesłanie świadectwa urodzenia (lub świadectwo adopcji) oraz ostatnią stronę wniosku, na którym musisz wpisać swoje imię, nazwisko i adres, pod który Child Benefit Office odeśle Ci świadectwo urodzenia.
Jeśli masz wątpliwości związane z Child Benefit możesz skontaktować się z Child Benefit Helpline: 0845 302 1444 (od poniedziałku do piątku 08:00-20:00, w soboty 08:00-16:00). Jeśli dzwonisz z poza UK: +44 161 210 3086.
Więcej informacji na stronie: http://www.hmrc.gov.uk/
Last Updated on Monday, 27 January 2014 12:29  


Global Centre