125cc motor a prawo jazdy

Dyskusje na temat wszystkiego, co ma kółka. Samochody, motory, rowery; sprawy techniczne ;

MalePostNapisane by szyha » 13 Jun 2009, 22:23 125cc motor a prawo jazdy

Witam. No więc w lipcu styknie mi 17 wiosen, i będe robił prawo jazdy. Przypuśćmy że zdałem itp. I teraz zaczynaja sie schody, bo dopisanie mnie do ubezpieczenia samochodu starych kosztuje 2 patyki, zresztą dzielenie samochodu ze mną też im sie za bardzo nie widzi. I są 2 opcje, albo kupią mały samochód z małym silnikiem dla mnie żeby z 2 lata pojeździć bez wypadku i załapać sie na zniżki, lub ostatnio przeczytalem gdzieś ze jesli mam prawo jazdy moge jeździć motorem do 125cc i 14.6 bhp, z kolei gdy przeglądałem motory na ebayu do 125cc to tam przykładowa aprilia rs 125 ma 33bhp a w opisie było napisane ze żeby taką prowadzić wystarczy mieć ukonczone 17 lat i prawo jazdy ...2 różne źródło informacji, na dodatek sprzeczne, tak więc licze na waszą pomoc w rozwiązaniu tej kwesti :-P I jeszcze pytanie dotyczące ubezpieczenia, czy jeżdżąc z 1-2 lata takim motorem dostane zniżki żeby później sie przesiąść w samochód bez obaw że rodzice bedą musieli dokładać, czy jednoślad sie do tego nie zalicza?

szyha
Przyczajony
 
 
Posts: 6
Joined: 14 Jul 2008, 08:03
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by Wozek » 13 Jun 2009, 23:16 Re: 125cc motor a prawo jazdy

Na 125cc musisz posiadać tak zwane CBT (Certificat of Bike Training) kosztuje 99 funciaków.
Jest to nauka jazdy na motorach i bez tego nie możesz sie poruszać na jednośladzie.
Jak masz tylko prawko kat.B można jeździć na nie większej pojemności jak 50cc (z CBT 125cc).
Dokumenty te potwierdzają że masz szkolenie i znasz przepisy ruchu drogowego.
A po kilku miesiącach nie wcześniej, można iść na egzamin żeby uzyskać prawko kat.A
musi chwile minąć od wyrobienia CBT bo bez praktyki w jeździe nie puszczą cie do egzaminu na prawko.
CBT ważne jest 2 lata, jak nie zrobisz prawka i ważność minie to trzeba wyrobić nowe.
Dopytaj sie odnośnie siebie ponieważ nie jesteś pełnoletni a takie osoby mogą chyba jeździć tylko na 50cc pod warunkiem że ma CBT i Provisional Driving Licence (jak masz full kat.B to luz)
Szkolenie zrobisz w każdym sklepie z motorami, ewentualnie dadzą ci adres.
Ubezpieczenie 12 miesięcy dla osoby bez zniżek poniżej 25roku jakieś 200 depozyt + okolo 50 miesięcznie przez 10 miesięcy. Na drugi rok juz 200 depo i jakies 30 miesiecznie
Znizki chyba sie doliczaja bo to pojazd silnikowy.
Powodzenia.

Wozek
Rozeznany
 
 
Posts: 111
Joined: 29 Jun 2007, 18:05
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by hidalgo4 » 14 Jun 2009, 05:53 Re: 125cc motor a prawo jazdy

a ja slyszlaem o przekretach z PL ale to juz na priv hehe
Będą go poznawać nie po jego słowach, a po jego czynach!
User avatar
hidalgo4
Stały Bywalec
 
 
Posts: 410
Age: 39
Joined: 18 Aug 2007, 18:01
Location: z Piekla rodem
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by lysy » 14 Jun 2009, 08:07 Re: 125cc motor a prawo jazdy

A potem pojawiaja sie historie ze ludzie jedza bez ubezpieczenia, i sa zdziweni ze sad i grzywna za to ich czeka..............
User avatar
lysy
Rozeznany
 
 
Posts: 251
Age: 46
Joined: 5 Mar 2007, 11:47
Location: Redditch
Reputation point: 2
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by szyha » 14 Jun 2009, 14:13 Re: 125cc motor a prawo jazdy

wozek czytałem o tym cbt, ale sam zobacz co piszą na tej stronie, a dokladniej 1 paragraf :-) http://www.cub90.co.uk/cbtlicencelearne.html
" Before you can even think about riding you must have the correct licence. If you already have a full car licence, you are automatically entitled to ride a learner bike (up to 125cc and 14.6bhp) with 'L' plates and no pillion passengers. If you don't drive already you need to apply for a provisional motorcycle or moped licence. There are a number of different licence categories you can go for, depending on your age and what licence you have already." z tego wynika że jesli mam prawo jazdy, to moge jeździć na takich motorach jak bym miał CBT (jeśli sie myle to mnie poprawcie). Z góry dzieki za pomoc :razz:

szyha
Przyczajony
 
 
Posts: 6
Joined: 14 Jul 2008, 08:03
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by Wozek » 14 Jun 2009, 17:53 Re: 125cc motor a prawo jazdy

Witam. No więc w lipcu styknie mi 17 wiosen, i będe robił prawo jazdy

Jeszcze nie ma prawka z tego co napisał a ale jak bedzie miał to luz.
Sorki pomyliłem sie.
Opisałem jak ja robiłem prawko na kat.A z własnego doświadczenia.
Jak chce sie mieć kat.A to niema rużnicy czy masz prawo jazdy bo i tak musisz robić CBT.
To też jest napisane na tej stronie.

Wozek
Rozeznany
 
 
Posts: 111
Joined: 29 Jun 2007, 18:05
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

FemalePostNapisane by vanilia » 14 Jun 2009, 19:27 Re: 125cc motor a prawo jazdy

Wozek wrote:Na 125cc musisz posiadać tak zwane CBT (Certificat of Bike Training) kosztuje 99 funciaków..


Gdzie zdawales CBT za 99f, bo ode mnie wszyscy chca kolo 120-130f. Jak mozesz to na priv lub gg, bede wdzieczna.
"Wielkie rzeczy nie powstają w wyniku impulsu, a w wyniku poskładania małych rzeczy w jedną całość."- Vincent Van Gogh
User avatar
vanilia
Zadomowiony
 
 
Posts: 684
Joined: 24 May 2007, 12:04
Location: Sheldon
Reputation point: 47
Pokojowy
Top
0

MalePostNapisane by anirad » 2 Jul 2009, 09:06 Re: 125cc motor a prawo jazdy

wozek - zanim sie zaczniesz wypowiadac to sprawdz najpierw o czym piszesz. CBT oznacza Compulsory Basic Training. Gratuluje pomyslowosci w znajdowaniu odpowiednikow dla skrotow.
Ma magiczna rozdzka wie czego od niej chce,
Wysmienicie zna moj gust - oczy, buzka, biust....
User avatar
anirad
Stały Bywalec
 
 
Posts: 483
Age: 51
Joined: 14 Oct 2006, 18:39
Location: Ha'il Saudi Arabia
Reputation point: 76
Poczciwy
Top
0

FemalePostNapisane by Mysia » 13 Jul 2009, 19:31 Re: 125cc motor a prawo jazdy

To jesli sie mam prawko Full B smialo mozna jezdzic 125cm tylko co caly czas z ta glupia L :mrgreen: no nie moge brac pasazera - to troche lipa

Mysia
Początkujący
 
 
Posts: 18
Age: 44
Joined: 19 Jun 2009, 18:34
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

FemalePostNapisane by vanilia » 13 Jul 2009, 23:21 Re: 125cc motor a prawo jazdy

Mysia nie mozna smialo jezdzic bo musisz CBT zrobic inaczej lipa z policja jak Cie zlapia a L jest po to ze nie masz prawka na motor tylko skonczylas kurs CBT ktory uprawnia Cie do jazdy motorem do pojemnosci do 125cc
"Wielkie rzeczy nie powstają w wyniku impulsu, a w wyniku poskładania małych rzeczy w jedną całość."- Vincent Van Gogh
User avatar
vanilia
Zadomowiony
 
 
Posts: 684
Joined: 24 May 2007, 12:04
Location: Sheldon
Reputation point: 47
Pokojowy
Top
0

MalePostNapisane by szumel » 5 Aug 2009, 10:26 Re: 125cc motor a prawo jazdy

www.skuter.co.uk
Aby poruszać się skuterem po brytyjskich drogach, należy wyrobić provisional driving licence a następnie przejść jednodniowy kurs CBT - Compulsory Basic Training. Bez względu na to, czy posiadamy prawo jazdy na samochód czy też nie. Wyjątkiem są posiadacze prawa jazdy wydanego przed 1 lutego 2001 (dotyczy tylko UK?).

Progi wiekowe to:

16 lat - dla skuterów o pojemności max 50cc i prędkości max ~31mph (tzw. moped-y)

17 lat - motory o pojemności max 125cc i mocy max 11kW (14.6 KMH).

Krok I. Provisional Driving License.

Wniosek możemy złożyć w Post Office, wypełniając dostępny tam druk D1 oraz załączając dokument tożsamości, kolorowe zdjęcie w standardzie paszportowym oraz opłatę w kwocie 50 GBP.

Dokument otrzymujemy do 3 tygodni od momentu otrzymania aplikacji przez DVLA.

Krok II. Compulsory Basic Training.

Jest to jednodniowy kurs (z założenia), który składa się z 5 elementów.

A - Test wzroku oraz rozmowa o bezpieczeństwie - 30min lub więcej

B - Nauka o kierowaniu skuterem (co gdzie i jak) - 45 min lub więcej

C - Nauka jazdy na skuterze - 2 do 3 godzin

D - Rozmowa - 45 min lub więcej

E - Jazda na drodze - 2 godziny minimum.

Jeżeli pozytywnie przejdziemy przez wszystkie 5 elementów (za każdym razem decyduje o tym instruktor) zostanie nam wydany dokument potwierdzający ukończenie CBT - DL196.

Dokument ten ważny jest 2 lata, po czym musimy go wyrabiać ponownie. Wyjątek stanowią posiadacze ważnego prawa jazdy - wówczas certyfikat DL196 nie ulega przedawnieniu, acz po upływie 2 lat możemy już tylko jeździć mopedem (czyli max 50cc). Jeżeli zamierzamy jeździć skuterem (max 125cc) i posiadamy prawo jazdy - nadal konieczne jest ponowne wyrobienie DL196.

Koszt kursu oscyluje z reguły w okolicach 100 GBP.

Na co nie pozwala nam CBT.

1. Na jazdę skuterem po autostradzie (motorway).

2. Na przewożenie pasażera.



Mam pytanie czy jak posiadam prawo jazdy na samochód musze zrobic krok I ??
Czy jest taki ośrodek na Handsworth lub niedaleko aby zrobić CBT ??

szumel
Początkujący
 
 
Posts: 25
Age: 34
Joined: 5 Aug 2009, 10:17
Location: Birmingham
Reputation point: 3
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by kania7 » 18 Sep 2009, 20:17 Re: 125cc motor a prawo jazdy

jeslimasz skaczone 25 lat to zrob direct access ,cbt , i mozesz latac kazdym motorkiem . pozdr:)

kania7
Przyczajony
 
 
Posts: 9
Joined: 17 Sep 2009, 14:38
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by hoob777 » 13 Oct 2009, 18:44 Re: 125cc motor a prawo jazdy

kania7,
czesc czytalem twoj post
moze orientujesz sie czy jak mam full prawko angielskie kat bce to czy moge jez
dzic skuterm 125cm bez cbt ??

hoob777
Przyczajony
 
 
Posts: 2
Age: 40
Joined: 11 Nov 2007, 20:56
Location: kings heath b-hm
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by adasiek99 » 24 Jun 2010, 00:52 Re: 125cc motor a prawo jazdy

gdzie w okolicy wolverhamtpon mozna zrobic CBT?? i czy ewentualnie mozna go przejsc w jezyku polskim >>??

adasiek99
Początkujący
 
 
Posts: 38
Joined: 13 Jun 2010, 20:11
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by rydzyk66 » 21 Jul 2010, 15:59 Re: 125cc motor a prawo jazdy

adasiek99 wrote:gdzie w okolicy wolverhamtpon mozna zrobic CBT?? i czy ewentualnie mozna go przejsc w jezyku polskim >>??


Witam
Jesli chodzi o CBT w wolverhampton tu masz namiary sam robilem koszt z tego co pamietam 90 Funa.

Wolverhampton Racecourse
Gorsebrook Road, Dunstall Park, Wolverhampton WV6 0PE, United Kingdom
01902 423 564
Szkola nazywa sie Black Country Motorcycle Training z glowna siedziba w Tipton jesli chodzi o j.polski nie orjetuje sie ja zdawalem po angielsku Pozdrawiam :wink:

rydzyk66
Początkujący
 
 
Posts: 33
Age: 35
Joined: 19 Jul 2009, 11:55
Location: Klodzko
Reputation point: 1
Neutralny
Top
0


  • Similar topics
    Replies
    Last post
Return to MOTORYZACJA