kupno samochodu - pytanie

Dla wszysktich którzy mieszkają lub zamierzają przyjechac do Birmingham i potrzebują informacji na różne tematy

MalePostNapisane by Aleksander » 15 Aug 2008, 18:22 kupno samochodu - pytanie

Witam,
chyba był już kiedyś taki temat na forum, ale nie mogę go teraz znaleźć. Przymierzam się do kupienia małego taniego samochodu, żeby pocwiczyć przed testem na prawo jazdy, będę jeździł z moją dziewczyną, która ma juz odpowiedni czas pełne prawo jazdy. Moje pytanie jest dość praktyczne, tzn jak wygląda sprawa z ubezpieczeniem, czy potrzebuję ubezpieczenie zanim kupię samochód, np , żeby zrobić jazdę próbną??? cytuję za autotrader.co.uk:
"Make sure you’re fully insured to drive the seller's car, and take evidence of this with you."
Nie kupowałem nigdy samochodu, ale jestem nieco zdezorientowany, bo jak mogę byc ubezpieczony, skoro chcę dopiero kupić samochód, a przecież ubezpieczam samochód, czyli tak jakbym miał ubezpieczyć samochód zanim go kupię;]. Moje drugie pytanie jest następujące, jeżeli kupię ten samochód, to czy mogę nim przyjechać do mnie do domu, bo rozumiem, że nie będzie on w tym momencie ubezpieczony??, czyli co by się stało gdyby doszło do wypadku??
Jestem prawie pewien, że odpowiedź na te pytania musi być prosta i pewnie jest gdzieś błąd w moim rozumowaniu, proszę o uwagi siedzących w temacie;]
User avatar
Aleksander
Początkujący
 
 
Posts: 36
Age: 40
Joined: 3 Sep 2007, 16:22
Reputation point: 1
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by Thomas » 15 Aug 2008, 20:39 Re: kupno samochodu - pytanie

Chyba ryzyk fizyk. Ja tez miałem jazdę próbna przed kupnem bez ubezpieczenia.
Ale jeśli chcesz być prawym obywatelem Uk to możesz wykupić ubezpieczenie na jeden dzień.
...
User avatar
Thomas
Zaangażowany
 
 
Posts: 1369
Age: 41
Joined: 2 Sep 2006, 19:42
Location: Hill Top, W brom
Reputation point: 67
Poczciwy
Top
0

MalePostNapisane by Aleksander » 15 Aug 2008, 21:00 Re: kupno samochodu - pytanie

ok, a co z prowadzeniem samochodu po kupnie do domu - jak to wygląda z ubezpieczeniem?
User avatar
Aleksander
Początkujący
 
 
Posts: 36
Age: 40
Joined: 3 Sep 2007, 16:22
Reputation point: 1
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by wsiaz » 15 Aug 2008, 21:42 Re: kupno samochodu - pytanie

Jezeli kupisz w jakims normalnym komisie, to dostaniesz 7 dni za free, lub jezeli jestes przekonany, ze kupisz auto , to go ubezpiecz przez neta i jedz do domu.
User avatar
wsiaz
Zadomowiony
 
 
Posts: 833
Joined: 23 Jan 2007, 23:03
Reputation point: -1
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by Aleksander » 15 Aug 2008, 21:57 Re: kupno samochodu - pytanie

to jest kupno od prywatnej osoby, nie mogę ubezpieczyć samochodu, zanim go kupie, bo raz że byłby problem jakbym jednak nie kupił a dwa, że to straszne kombinowanie chyba żeby ubezpieczać samochód który nie jest jeszcze twój, chyba muszą być jakieś jasne zasady jak się załatwia takie rzeczy.
User avatar
Aleksander
Początkujący
 
 
Posts: 36
Age: 40
Joined: 3 Sep 2007, 16:22
Reputation point: 1
Neutralny
Top
0

PostNapisane by KA i PE » 16 Aug 2008, 07:10 Re: kupno samochodu - pytanie

w sprawie jazdy probnej, hmm. angole czesto kupuja auta bez jazdy probnej, wiec nie wystepuje ten problem. jesli chodzi natomiast o dojazd do domu, samochod (i kierowca) musza spelniac takie same warunki jak podczas kazdej innej jazdy po drodze publicznej: auto musi miec MOT, roadtax i ubezpieczenie (min. 'third party' - polskie OC), a kierowca ubezpieczenie. jesli zdecydujesz sie na kupno auta, albo kozystasz z kompa sprzedajacego i robisz sobie polise on-line, albo dzwonisz do tesco na przyklad i zalatwiasz sprawe przez telefon.

pozdr

pe

KA i PE
 
 
Top
0

MalePostNapisane by Bartsun » 16 Aug 2008, 09:37 Re: kupno samochodu - pytanie

jak ja kupilem swoj samochod i okazalo sie ze lepiej jest kupic polise online (taniej) w drodze do domu jechal za mna PE ktory mnie zawiozl po fure wiec i mozesz Ty tez tak zrobic... tylko niech raczej Twoja dziewczyna nim wraca bo Ty nie majac jeszcze prawka mozesz byc niebezpieczny na drodze :) a za wami drugi kierowca co by wam na tylku police nie usiadla... jazde bez ubezpieczenia juz przerabialem... na polskim prawku skonczylo sie to sadem (nie polecam) a na angielskim 6pkt oraz chyba 100f kary... ale bez sadu...

mozesz tez zadzwonic (nie wiem gdzie bys sie musial dowiedziec) o ubezpieczenie jedno dniowe za chyba 10f i spokojnie nim dojechac do domku... a jak na stale ubezpieczenie i ktos bedzie z Toba jezdzic azeby Cie uczyc chyba musi byc to zapisane ubezpieczenie na ta osobe a Ty tylko dopisany do ubezpieczenia ( jakbys zrobil na odwrot czyli Ty glowny a dopisana osoba uczaca to jest chyba drozej ubezpieczenie liczone...)
User avatar
Bartsun
Stały Bywalec
 
 
Posts: 589
Joined: 27 Sep 2006, 22:26
Reputation point: 1
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by Aleksander » 16 Aug 2008, 10:04 Re: kupno samochodu - pytanie

ok, dzięki za informacje, myślę, że poszukam tego ubezpieczenia 1 dniowego, bo to dobrze brzmi, a później na spokojnie w domu załatwię normalne. A jeszcze mam jedno pytanie, wiecie może jak wygląda sprawa jak się powiedzmy płaci ubezpieczenie w miesięcznych ratach i w pewnym momencie chce się sprzedać samochód, czy po prostu zrezygnować z danego ubezpieczenia, to mozna to zrobić bez dodatkowych kosztów, czy firma ubezpieczająca będzie chciała, żeby zapłacić całą kasę do końca umowy?
User avatar
Aleksander
Początkujący
 
 
Posts: 36
Age: 40
Joined: 3 Sep 2007, 16:22
Reputation point: 1
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by x.x.x...x.x.x » 16 Aug 2008, 12:14 Re: kupno samochodu - pytanie

To moze tak jak juz sie zdecydujesz cos kupic to policz sobie w domu kwote online (mimo ze jeszcze nie kupiłes auta) np na gocompare.com i tam ci wyskoczy nr który ewentualnie podasz tylko przez telefon jak juz kupisz auto ..zapłacisz karta depozyt (okolo dwie miesięczne raty z góry) i mozesz jechac do domu.
Dobra sprawa jest tez laptop i mobilebroadband.
Jechac bez ubezpieczenia do domu nie polecam ...zwałszcza jesli jest daleko ... jazda probna to zwykle mila - dwie w okolicy wiec mozna liczyc na fart ze nic sie nie stanie i sie przejechac.
Mozesz tez pojechac po auto ze znajomym który ma swoje ang auto i takie ubezpieczenie co pozwala mu jeździc okazyjnie autami znajomych za ich pozwoleniem (sa takie ubezpieczenia, ja np takie mam) i on odstawi ci to auto pod dom.
Jak bedziesz płacił w miesiecznych ratach to zanim zrezygnujesz dobrze poczytaj reglamin i to przemyśl/przelicz.
Opowiem ci na moim przykładzie.
Miałme ubezpieczenia w firmie A płaciłem miesiecznie.. autko sie zepsuło stwierdzilemze lepiej kupic nowe i zezłomowałem zepsute. zadzwoniłem do ubezpieczalni powiedziaem co i jak a oni ze dobra anuluja polise (miałem ja 6 m-cy) jak sie póxniej okazało kara za anuloanie 30F + 80 jakiejs dopłaty niewiadomo za co, a mogłe przeniesc ubezpieczenie na nowe auto (i dopłacic róznice w cenie jesli by bylo drozsze), ale tego mi nie powiedzili wczesniej a było juz za pozno.
Wiec wkurwiony ubezpieczylem nowe auto w firmie B (naszczescie troche taniej niz w firmie A)
Ale jednak straciłem te ponad 100F i 6 m-cy NCB = znizki (liczone sa tylko w pełnych latach, ze anulowałem to musze czekac od nowa 12-m-cy na znizki, jak bym kontynuował tamto ubezpieczenie w firmie A z nowym samochodem czekał bym tylko 6 zeby dostac znizki. no ale niestety bylo juz zapoxno.)

x.x.x...x.x.x
Rozeznany
 
 
Posts: 218
Age: 39
Joined: 18 Sep 2006, 19:47
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

PostNapisane by KA i PE » 16 Aug 2008, 18:36 Re: kupno samochodu - pytanie

x.x.x...x.x.x wrote:Mozesz tez pojechac po auto ze znajomym który ma swoje ang auto i takie ubezpieczenie co pozwala mu jeździc okazyjnie autami znajomych za ich pozwoleniem (sa takie ubezpieczenia, ja np takie mam)


jesli na twojej polisie jest napisane: 'may drive other cars', oznacza to ze mozesz jezdzic innymi autami............................... pod warunkiem ze sa ubezpieczone. to na 110% pewne, i odradzam jazdy swiezo kupionym autem bez ubezpieczenia.

pozdr

pe

KA i PE
 
 
Top
0

MalePostNapisane by plazermen » 16 Aug 2008, 19:33 Re: kupno samochodu - pytanie

mozna przez neta kupic ubezpieczenie nawet na 1 dzien - ja tak zrobilem jak kupowalem swoją justynkę, na miejscu u dealera wsiadlem na lapka za 20 fu kupilem, wydrukowalem, poszedlem z tym druczkiem do postoffice'u ciachnąłem road tax i przyjechalem do chaty (zarywajac co nieco po kraweznikach - bo to pierwsze auto moje z kierownica po niewalasciwej stronie bylo ;p)
User avatar
plazermen
Wtajemniczony
 
 
Posts: 2075
Age: 44
Joined: 10 Jun 2006, 20:52
Location: że znowu
Reputation point: 92
Poczciwy
Top
0

MalePostNapisane by wsiaz » 17 Aug 2008, 06:23 Re: kupno samochodu - pytanie

KA i PE wrote:
x.x.x...x.x.x wrote:Mozesz tez pojechac po auto ze znajomym który ma swoje ang auto i takie ubezpieczenie co pozwala mu jeździc okazyjnie autami znajomych za ich pozwoleniem (sa takie ubezpieczenia, ja np takie mam)


jesli na twojej polisie jest napisane: 'may drive other cars', oznacza to ze mozesz jezdzic innymi autami............................... pod warunkiem ze sa ubezpieczone. to na 110% pewne, i odradzam jazdy swiezo kupionym autem bez ubezpieczenia.

pozdr

pe


Niekoniecznie, ja mialem taki przypadek, jak kupowalem swoj samochod w komisie w samym centrum birmingham, auto nie mialo ubezpieczenia i ja rowniez, wlasciciel komisu wzial mnie na jazde probna bez taxu rowniez, podjechalismy na poczte w centrum hill steet, i tak zakupil tax, mimo, ze nie mial certyfikatu ubezpieczenia, jak sie go zapytalem o tax i ubezpieczenie, to powiedzial, ze on moze jezdzic wszystkimi samochodami.
Albo sciemnial, albo nie wiem, pisze, jak bylo. Indianiec byl, wiec tax mogla mu sprzedac jakas siostra lub brat z poczty, ale ubezpieczenie przed wyjazdem zakupilem sobie na necie.
User avatar
wsiaz
Zadomowiony
 
 
Posts: 833
Joined: 23 Jan 2007, 23:03
Reputation point: -1
Neutralny
Top
0

PostNapisane by KA i PE » 17 Aug 2008, 07:34 Re: kupno samochodu - pytanie

wsiaz wrote:lasciciel komisu wzial mnie na jazde probna bez taxu rowniez, podjechalismy na poczte w centrum hill steet, i tak zakupil tax, mimo, ze nie mial certyfikatu ubezpieczenia, jak sie go zapytalem o tax i ubezpieczenie, to powiedzial, ze on moze jezdzic wszystkimi samochodami


handlarze maja zazwyczaj ubezpieczenie ogolne 'fleet insurance', rowniez z zakupem taxu maja troche inne zasady, wiec nie ma co sie porownywac do takich okolicznosci. nasze 'cywilne' polisy dzialaja tylko w ubezpieczonych autach

podr

pe

KA i PE
 
 
Top
0


  • Similar topics
    Replies
    Last post
Return to SZUKAM INFORMACJI