Wynajem domu z mortgage - agencja czy prywatnie ?

Doradztwo w sprawie kont bankowych, pożyczek, podatków, pomysłów na własny biznes;
witam
czy ktos wynajmuje swoj dom (caly) na ktorym wciaz ma mortgage? czy robicie to prywatnie, czy przez agencje? z tego co wiem to sa agencje ktore placa kase co miesiac, nie wazne czy ktos w domu mieszka czy nie (to ich problem, zeby dom komus wynajac).
oczywisice zakladam, ze bank bedzie wiedzial, ze dom jest wynajmowany, ubezpieczenie za dom bedzie placone, ale ja niekoniecznie bede w UK, zeby tego pilnowac.
jezeli ktos ma jakies doswiadczenia to prosze o rady/spostrzezenia

z gory dziekuje
pozdrawiam
User avatar
zwierzakfm
Stały Bywalec
 
 
Posts: 333
Joined: 13 Oct 2007, 23:44
Location: Worcester
Reputation point: 22
Pokojowy
Top
0

Moja znajoma mieszkala w innym miescie w UK, a wynajmowala swoje mieszkanie ( w trakcie splaty kredytu) przez agencje.
Na pewno zostawalo jej mniej w kieszeni, ale spala spokojnie i nie musiala stawiac sie osobiscie na kazde wezwanie lokatorow (usterki, niezaplacony na czas czynsz itp).
Kiedy zdecydowala sie sprzedac mieszkanie, wszystko zalatwila listownie i telefonicznie, kozystajac z uslug tej samej agencji.

Trudno mi osobiscie wyobrazic sobie osobiste zarzadzanie nieruchomoscia jesli nie mieszkasz w poblizu. O ile nie wynajmiesz domu komus bliskiemu, komu ufasz i komu zaproponujesz odpowiednio niski czynsz w zamian za lojalnosc i "samoobslugowosc" usterek, napraw, wizyt ubezpieczalni, banku itp wydaje mi sie to niemozliwe.

A co kiedy okres najmu sie skonczy? Przyjedziesz tutaj i bedziesz organizowac ogladanie domu modlac sie zaby zakoczylo sie sukcesem zanim skonczy Ci sie urlop, ktory przeznaczyles na ten czas?

Ci ktorzy wynajmuja komus swoje mieszkania i domy w Polsce i zostawili je pod opieka najblizszym, wiedza ile te osoby maja przy tym zachodu.

ktosienka
Stały Bywalec
 
 
Posts: 498
Joined: 22 Oct 2006, 13:06
Reputation point: 65
Poczciwy
Top
0

Moze nie na temat troche....

Ale wydaje mi sie, ze jak bedziesz swoj wynajmowac to chyba bedziesz musial zmienic tez i mortgage na buy to let? Nie wiem jak to wyglada w tym przypadku, bo z takim czyms sie nie spotkalem, ale chyba takie sa procedury. Oczywiscie kredyty buy to let sa wyzej oprocentowane.

Co do Twojego pytania to przychylam sie do zdania Ktosienki, ze lepiej taki dom bedzie wynajac za pomoca agencji i zlecic im utrzymywanie tego domu i znajdowanie lokatorow, niz zajmowac sie tym samemu na odleglosc.

Problem jest taki ze musisz naprawde znalezc dobra agencje, bo z tego co slyszalem, sa i takie ktore wszystko maja w czterech literach.

Luk4sz
Raczkujący
 
 
Posts: 94
Joined: 21 Feb 2011, 17:13
Reputation point: 11
Neutralny
Top
0

Luk4sz wrote:Ale wydaje mi sie, ze jak bedziesz swoj wynajmowac to chyba bedziesz musial zmienic tez i mortgage na buy to let?


tak, masz racje, ale jak pisalem wczesniej bank bedzie o wszystkim wiedzial i zmienie typ mortgage-u.
ja tez bardziej sklaniam sie do opcji wynajmu prze agencje ze wzgledu na wygode. moze finansowo troche gorzej wychodzi, ale przynajmniej ma sie swiety spokoj.
User avatar
zwierzakfm
Stały Bywalec
 
 
Posts: 333
Joined: 13 Oct 2007, 23:44
Location: Worcester
Reputation point: 22
Pokojowy
Top
0

Witam,
Moze ktos naswietli temat, jakie koszty wynajmu przez agencje, jaka prowizje pobieraja miesiecznie itp

piit
Początkujący
 
 
Posts: 22
Joined: 25 Aug 2010, 09:36
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

NIe latwiej zadzwonic do agencji i zapytac ?

ludzik50
Rozeznany
 
 
Posts: 199
Joined: 26 Aug 2013, 20:40
Reputation point: 38
Pokojowy
Top
0


  • Similar topics
    Replies
    Last post
Return to FINANSE