Jak to jest z ta rezyenturą.

Luźniejsze tematy, ogólne dyskusje, rozmowy o wszystkim i o niczym

MalePostNapisane by luolipolu » 24 Jun 2016, 10:21 Jak to jest z ta rezyenturą.

Czy może mnie ktoś oświecić jak to jest z ta automatyczną rezydenturą UK? Jestem w UK od 2006 roku i w sumie do wczoraj nie spędzało mi to snu z powiek, niestety w związku z referendum, a raczej jego wynikiem trochę już spędza.

Znalazłem coś takiego : https://www.freemovement.org.uk/eu-nati ... lications/

Wycinek:
Citizens of EU and EEA countries and their family members were until 12 November 2015 able to qualify once they have achieved the required five or three years of residence, possessed permanent residence for the last 12 months of that period and met all the other requirements. Permanent residence is something that one acquires automatically by operation of law if the criteria are met; there is no need to formally apply for it and it is not conferred or granted by the British authorities but by automatic operation of EU law.

Czy dobrze rozumiem, że w zasadzie "jestem już stałym rezydentem" i nie muszę składać odpowiedniej aplikacji ponieważ spełniam odpowiednie kryteria? Zatrudnienie, czas pobytu i generalnie jestem fajny - płace podatki itd...;)

Czy to znaczy, że wystarczy, że złożę wniosek o sama kartę? I jak to zrobić? Jakie dokumenty przesłać? Ktoś już miał z tym do czynienia?



Z góry dzięki za pomoc.

luolipolu
Początkujący
 
 
Posts: 18
Joined: 25 Apr 2012, 13:42
Reputation point: 3
Neutralny
Top
0

FemalePostNapisane by mkw » 24 Jun 2016, 10:40 Re: Jak to jest z ta rezyenturą.

hej

cala moja rodzinka ma rezydenture (karty) ale nie powiem ci jakie papiery co i jak bo robilam to 7 lat temu po rocznym pobycie tutaj(8 lat w sumie tutaj)

Pozdawiam

mkw
Początkujący
 
 
Posts: 47
Age: 43
Joined: 6 May 2011, 11:49
Reputation point: 10
Neutralny
Top
0

FemalePostNapisane by Alex0007 » 24 Jun 2016, 11:45 Re: Jak to jest z ta rezyenturą.

mkw,ta niebieska ksiazeczke,o ktorej piszesz ma chyba wiekszosc polakow w Uk. luolipolu,raczej chodzilo o rezydenture,o ktora sie wystepuje po udokumentowaniu 5 lat pobytu i pracy w Uk.
User avatar
Alex0007
Raczkujący
 
 
Posts: 76
Joined: 25 May 2016, 12:49
Reputation point: 12
Neutralny
Top
0

FemalePostNapisane by mkw » 24 Jun 2016, 12:14 Re: Jak to jest z ta rezyenturą.

Mozliwe nie kloce sie.

Pozdrawim

mkw
Początkujący
 
 
Posts: 47
Age: 43
Joined: 6 May 2011, 11:49
Reputation point: 10
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by lonelybro19 » 24 Jun 2016, 14:36 Re: Jak to jest z ta rezyenturą.

Hej
Tez staram sie o rezydenture stala.Wyglada to tak ze po pieciu latach faktycznie nabywasz prawo do stalego pobytu w Angli.Nie jestem pewien czy trzeba sie starac o to na pismie zeby otrzymas ta karte poczta ale ja na wszelki wypadek sie o nia postaralem.Caly proces wyglada tak ze musisz im udokumentowas swoje piec lat przemieszkane na wyspach czyli zadaja wszystkich payslipow,bank stejtmentow,jakichs rachonkow na twoje imie lub listow od pracodawcow dla ktorych pracowales w przeciagu tych pieciu lat.Ponadto wysylasz swoj paszport i oplacasz £65 mozesz wpisac dane swojej karty na formularzu i oni potem sciagaja ci z konta ta kwote.Warunkiem jest jednak ze nie mozesz byc dluzej niz 12 miesiecy poza Anglia gdyz wtedy nie mozesz sie o ta karte starac.Liczy sie ciaglosc bycia w UK.Jesli masz juz te wszystkie dokumenty wyslij je wraz ze zwrotna koperta najlepsza wysylka przez poczte z potwierdzeniem odbioru gdyz wysylasz im wazne swoje dokumenty i nie chcez zeby sie zagubily gdzies prawda(ja zaplacilem £21 za wysylke).Wypelnij ponizszy formularz ale nie musisz wypelniac wszystkich sekcji jesli starasz sie o rezydenture tylko dla siebie.Do tego dodaj dwa swoje zdjecia paszportowe zdjecia z podpisem na tyle i calosc wyslij na adres podany na formularzu.Musisz podac swojego maila i jak oni otrzymaja twoj list to przesla ci powiadomienia na maila.Caly proces trwa niestety 6 miesiecy ale nie dzwon i nie dopytuj sie niczego przed uplywem tych miesiecy.Jesli cos im bedzie brakowac to sami sie do ciebie zwroca.Ja osobiscie czekam juz chyba trzy miesiace i mam nadzieje ze wkrotce dostane ta karte bo bez niej nie ruszam sie do Polski chehe.Mysle ze pomoglem.Wysylam ci ten formularz potrzebny zeby aplikowac o rezydenture stala.Pozdrawiam
https://www.gov.uk/government/uploads/s ... _03-16.pdf

lonelybro19
Przyczajony
 
 
Posts: 6
Age: 40
Joined: 2 Nov 2014, 14:51
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by ludzik50 » 24 Jun 2016, 16:41 Re: Jak to jest z ta rezyenturą.

Lol- chyba nie bardzo rozumiecie, o czym piszecie.
Rezydent to jest STATUS a nie prawo, jak wyrobisz sobie ta karte to nic to absolutnie nie zmienia, nie nabywasz zadnych praw tylko masz papierek z potwierdzeniem obecnego statusu :rozwalkompa:
Generalnie wyrobienie samej karty jest bez sensu jesli nie zamierzasz aplikowac o obywatelstwo- glownie po to sie ja wyrabia bo jest to pierwszy krok na drodze do naturalizacji

ludzik50
Rozeznany
 
 
Posts: 199
Joined: 26 Aug 2013, 20:40
Reputation point: 38
Pokojowy
Top
3

FemalePostNapisane by Ancia28 » 24 Jun 2016, 19:31 Re: Jak to jest z ta rezyenturą.

ludzik50 wrote:Lol- chyba nie bardzo rozumiecie, o czym piszecie.
Rezydent to jest STATUS a nie prawo, jak wyrobisz sobie ta karte to nic to absolutnie nie zmienia, nie nabywasz zadnych praw tylko masz papierek z potwierdzeniem obecnego statusu :rozwalkompa:
Generalnie wyrobienie samej karty jest bez sensu jesli nie zamierzasz aplikowac o obywatelstwo- glownie po to sie ja wyrabia bo jest to pierwszy krok na drodze do naturalizacji



A jak nie bedzie sie mialo tego papierka to nie wiadomo czy jest sie tym rezydetem. Przeciez jest sporo przypadkow ze odrzucali wnioski. Za samo bycie tu 5 lat nie daja rezydeta. Wiec lepiej aplikowac i byc pewnym ze jest wszystko ok .

Ancia28
Raczkujący
 
 
Posts: 75
Age: 44
Joined: 28 Dec 2007, 20:47
Location: Birmingham/Castle Vale
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by Thomas » 24 Jun 2016, 19:54 Re: Jak to jest z ta rezyenturą.

Ancia28 wrote:
ludzik50 wrote:Lol- chyba nie bardzo rozumiecie, o czym piszecie.
Rezydent to jest STATUS a nie prawo, jak wyrobisz sobie ta karte to nic to absolutnie nie zmienia, nie nabywasz zadnych praw tylko masz papierek z potwierdzeniem obecnego statusu :rozwalkompa:
Generalnie wyrobienie samej karty jest bez sensu jesli nie zamierzasz aplikowac o obywatelstwo- glownie po to sie ja wyrabia bo jest to pierwszy krok na drodze do naturalizacji



A jak nie bedzie sie mialo tego papierka to nie wiadomo czy jest sie tym rezydetem. Przeciez jest sporo przypadkow ze odrzucali wnioski. Za samo bycie tu 5 lat nie daja rezydeta. Wiec lepiej aplikowac i byc pewnym ze jest wszystko ok .

Samym byciem tutaj nabywasz taki status. Problemy mogą mieć ci którzy nie są w stanie udowodnić ciągłości pobytu.
Te papierki co niektórzy wyrabiają są głównie dla non-EU chyba ze jak wyżej juz ktoś napisał pomocne jest przy obywatelstwie.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
...
User avatar
Thomas
Zaangażowany
 
 
Posts: 1369
Age: 41
Joined: 2 Sep 2006, 19:42
Location: Hill Top, W brom
Reputation point: 67
Poczciwy
Top
4

MalePostNapisane by lonelybro19 » 25 Jun 2016, 07:22 Re: Jak to jest z ta rezyenturą.

Przeciez wiadomo ze ta karta to jest pierwszy krok do wyrobienia obywatelstwa chyba to jest jasne.Niby na jakiej zasadzie mamy w tej chwili przebywac w Angli.Poza tym dopuki Anglia calkowicie nie wyjdzie z unii a potrwa to minimum dwa lata i potem jeszcze jakies piec to nasze prawa sie nie zmieniaja do tego czasu.

lonelybro19
Przyczajony
 
 
Posts: 6
Age: 40
Joined: 2 Nov 2014, 14:51
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by ludzik50 » 25 Jun 2016, 12:26 Re: Jak to jest z ta rezyenturą.

Ale wszystko sie zgadza, ja tylko nawiazywalem do wypowiedzi lonelybro19 ktory napisal:

lonelybro19 wrote:Hej
Tez staram sie o rezydenture stala.Wyglada to tak ze po pieciu latach faktycznie nabywasz prawo do stalego pobytu w Angli.


NIE NABYWASZ ZADNYCH PRAW !!! Po prostu siedzisz tak jak siedziales, tylko masz karte (w sumie nie wiem po co jesli nie aplikujesz o obywatelstwo ale jak ktos ma taki kaprys to czemu nie)

ludzik50
Rozeznany
 
 
Posts: 199
Joined: 26 Aug 2013, 20:40
Reputation point: 38
Pokojowy
Top
0

MalePostNapisane by etiene8 » 29 Jun 2016, 20:24 Re: Jak to jest z ta rezyenturą.

majac ten papier nabywasz prawo do glosowania w czesci wyborow - czyli podnosisz zdolnosc kredytowa - po co CI ten papier ? po to, ze jak za 10 lat zdecydujesz sie dona powrot do polski - to pokazesz papierek, ze byles rezydentem brytyjskim przez iles tam lat - jak myslisz kto uwierzy CI na slowo ? czy jak mu pokazesz paysplp ?

etiene8
Przyczajony
 
 
Posts: 10
Joined: 5 Jun 2016, 19:54
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

FemalePostNapisane by KaczkaDziwaczka » 1 Jul 2016, 15:27 Re: Jak to jest z ta rezyenturą.

Prawa rezydenta, owszem, masz juz po 12 miesiącach, ale to tzw. tymczasowa rezydentura. Po 5 latach dopiero możesz udokumentować STAŁĄ rezydenturę, a to już całkiem co innego.

I teraz w tym sęk, że przyznania statusu rezydenta odmówią Ci np. jeśli jesteś tu nawet 10 lat, ale np. żyjesz z benefitów od ostatnich 2-3 lat. Albo nie było Cię w kraju powyżej 3 miesiecy w jednym roku, byłeś za długo bezrobotny, nie potrafisz udokumentować dochodów itp.

KaczkaDziwaczka
Przyczajony
 
 
Posts: 8
Joined: 20 Dec 2012, 22:29
Reputation point: 8
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by Darwas » 2 Jul 2016, 07:22 Re: Jak to jest z ta rezyenturą.

Prawa rezydenta to jest tylko i wyłącznie status który jest konieczny o staranie się o brytyjski paszport.Śmieszą mnie ogłoszenia w internecie typu czuj się spokojny pomożemy załatwić rezydenta stałego i cena następny sposób na zrobienie kasy na ludziach a papier nie daje nic.
User avatar
Darwas
Zadomowiony
 
 
Posts: 693
Joined: 26 Jan 2008, 11:01
Location: Dudley
Reputation point: 58
Poczciwy
Top
0

MalePostNapisane by etiene8 » 2 Jul 2016, 09:24 Re: Jak to jest z ta rezyenturą.

Jezeli jestes tutaj dluzej niz 5 lat - to chyba logicznym dzialaniem wydaje sie staranie o brtyjski paszport - nie ? A jezeli za 5 lat ma Ci zabraknac jakiegos papierka - ksiazeczki, czy wlepki w paszport za 50 funtow - bo chciales zaoszczedzic - hmm, trudno.

etiene8
Przyczajony
 
 
Posts: 10
Joined: 5 Jun 2016, 19:54
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by nokia41 » 2 Jul 2016, 10:56 Re: Jak to jest z ta rezyenturą.

Darwas piszesz ze smiesza Cie teksty o stalej rezydenturze.
Stala rezydenture czyli tak naprawde pobyt staly otrzymuje sie automatycznie po pieciu latach.
Teraz mi powiedz jak ktos zapyta Cie czy posuadasz prawo stalego pobytu jak mu to udokumentujesz??? Bedziesz wyszukiwal payslipow z przed 5 lat??? P60 wstecz-troche zachodu jest???
A jak wyrobisz sobie ta karte masz dokument akceptowany w kazdym urzedzie ze posiadasz prawo stalego pobytu.
Prawnie nic to nie zmienia jezeli juz tu jestes dluzej niz 5 lat bo te prawo masz ale nie masz zadnego dokumentu potwierdzajacego to. Wiec mysle ze warto zainwestowac w siebie te 75f i ulatwic sobie zycie:-)

nokia41
Początkujący
 
 
Posts: 34
Joined: 24 Sep 2007, 16:08
Reputation point: 8
Neutralny
Top
5

Next

Return to HYDE PARK