Wymiana grzejnika w łazience jakie parametry

Dyskusje na temat problemów związanych z utrzymaniem domu i ogrodu. Porady techniczne, remontowe, budowane i ogrodnicze.

FemalePostNapisane by malaroksi » 5 Feb 2014, 13:36 Wymiana grzejnika w łazience jakie parametry

Łazienka jest na parterze ,sąsiaduje z kuchnią . Posiada okno i wywietrznik elektryczny, jest ocieplona z dwóch stron czyli ściana z salonu i ściana z kuchni ,reszta sąsiaduje z podwórkiem . Mam grzejnik gazowy 20cm na 100cm ,taki panel przy podłodze , niestety nie daje on zbyt dużo ciepła ,chcę go wymienić na zwykły single radiator tak by móc mokry ręcznik powiesić , rozważałam też grzejnik typowo na ręczniki, ale z drugiej strony ,nie zamierzam mieszkać w tym domu "zbyt długo" więc, nie chcę inwestować w nie moje. Tak więc jakiś tani kaloryfer do 25f wystarczy ,ale nie wiem czy aby na pewno będzie dobry, czy dobrze będzie grzał, lub czy nie przesadzę z ciepłem. Chodzi o te jednostki BTU , jeden grzejnik ma 1300 inny 1900 czy 2130 itd, jaki by wystarczył na łazienkę o powierzchni 2,5 x 1,8, grzejnik będzie przy drzwiach wejściowych a wana jest na przeciwko grzejnika. Podłoga zimna przez wywietrznik też wieje , no ale nie zaklejam już jak w zeszłym roku bo tylko sobie grzyba wyhodowałam. Ja myślę o takim między 1800 a 2000 BTU ale może w zupełności mniej wystarczy ,nie wiem bo nie mam porównania ani żadnej wiedzy w tym temacie i najchętniej wybrałabym tylko po rozmiarze.
:)
User avatar
malaroksi
Wtajemniczony
 
 
Posts: 2759
Age: 44
Joined: 6 Jul 2008, 13:53
Location: West Bromwich
Reputation point: 170
SzanowanySzanowany
Top
0

MalePostNapisane by Thomas » 5 Feb 2014, 14:22

Ja kupowalem poprostu najwiejszy rurowy zeby moc suszyc reczniki i ma 180x60cm nie pamiętam jaki ma współczynnik wymiany ciepla ale logicznie myslac kup z mozliwie najwiekszym zawsze mozna skrecic go na termostacie.
Pożytecznie jest tez zrobic ten grzejnik na dwa zasilania z centralnego i prądowe. Wtedy kiedy nie musisz grzac całej haty a masz pranie czy recznik do wysuszenia wlaczasz elektryczny.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
...
User avatar
Thomas
Zaangażowany
 
 
Posts: 1369
Age: 41
Joined: 2 Sep 2006, 19:42
Location: Hill Top, W brom
Reputation point: 67
Poczciwy
Top
0

MalePostNapisane by Alzak » 5 Feb 2014, 15:02

Po co najwiekszy mozliwy jak orurowanie do niego moze byc nie wystarczajace ?
Jakikolwiek sarkazm zamieszczony w powyzszym poscie jest calkowicie nieprzypadkowy...

Alzak
Zadomowiony
 
 
Posts: 620
Joined: 11 Jul 2010, 06:48
Reputation point: 55
Poczciwy
Top
0

MalePostNapisane by Thomas » 5 Feb 2014, 15:09

A mowimy o prxemyslowych wymiennikach ciepla czy o duzym domowym radiatorze?
Największy standardowy grzejnik jest dostosowany do standardowej instalacji.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
...
User avatar
Thomas
Zaangażowany
 
 
Posts: 1369
Age: 41
Joined: 2 Sep 2006, 19:42
Location: Hill Top, W brom
Reputation point: 67
Poczciwy
Top
0

MalePostNapisane by Alzak » 5 Feb 2014, 16:41

Jaka standardowa instalacja ? W domowych instalacjach sa rury o roznych srednicach uzywane.

Sa kalkulatory do przeliczania wielkosci rur itp...
Jakikolwiek sarkazm zamieszczony w powyzszym poscie jest calkowicie nieprzypadkowy...

Alzak
Zadomowiony
 
 
Posts: 620
Joined: 11 Jul 2010, 06:48
Reputation point: 55
Poczciwy
Top
0

MalePostNapisane by Thomas » 5 Feb 2014, 17:16

W idealnym swiecie moze tak. Ale w uk robi sie tanio i szybko. Zwykle uzywana jest miedz 15mm bez wyliczeń. Obecnie ze wzglegu na cene prostote i wygode angole przezucaja sie na plastik. Kilku moim znajomych zakladalo instalacje ja sam robilem wycene i nikt nic nie wyliczal.
A tak czy inaczej moja instalacja jest na miedzi fi15 i moj duzy lazienkowy grzejnik który zastapil malutki stary grzeje ze hoo.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
...
User avatar
Thomas
Zaangażowany
 
 
Posts: 1369
Age: 41
Joined: 2 Sep 2006, 19:42
Location: Hill Top, W brom
Reputation point: 67
Poczciwy
Top
0

MalePostNapisane by Alzak » 5 Feb 2014, 18:53

Jak ze wszystkim w zyciu wezmiesz porzadna ekipe ktora odpowiednio sie ceni a lipy nie zrobia bo cenia sobie dobra opinie i porzadne wykonanie jest wliczone w odpowiednia cene...
Jakikolwiek sarkazm zamieszczony w powyzszym poscie jest calkowicie nieprzypadkowy...

Alzak
Zadomowiony
 
 
Posts: 620
Joined: 11 Jul 2010, 06:48
Reputation point: 55
Poczciwy
Top
0

Ok , dzięki za odpowiedzi, wybrałam taki na wysokość 60cm a szerokość 70 cm pojedynczy panel ,ponieważ on będzie zaraz jak się wchodzi więc nie może być duży jak mebel a BTU ma 2217 , dla porównania , w kuchni mam grzejnik mniejszy ale z podwójnym panelem i BTU ma 2670 a kuchnia jest o 1,5 raza większa , ma wyjście na ogród i okno , tak więc myślę , że powinno spokojnie starczyć ,a jak będzie za dużo to przykręcę termostat lub lekko rozszczelnie okno i przy okazji będzie wietrzona łazienka :)
:)
User avatar
malaroksi
Wtajemniczony
 
 
Posts: 2759
Age: 44
Joined: 6 Jul 2008, 13:53
Location: West Bromwich
Reputation point: 170
SzanowanySzanowany
Top
0

koledzy Thomas i Alzak.
Mając na myśli parametry grzejnika mówimy nie o średnicy rurek CO, bo te fakt, mają standardowe wymiary 15 i 22 mm (ten ostatni tylko do głównych arterii CO, nie do kaloryferów), ale przede wszystkim ich powierzchnię w M2 ewentualnie w sq.ft oraz jego moc w kW ewentualnie w jednostce którą już powoli się nie używa czyli BTU.
Odradzam kupowanie grzejnika o jak największej z możliwych powierzchni, bo jak to w życiu bywa, co za dużo to nie zdrowo.To nie jest taka prosta logika, którą można znależć w postach przedmówców.
Zbyt duży grzejnik będzie miał ogromne przekazanie ciepła, co poskutkuje tym, że w porównaniu z innymi grzejnikami zawsze będzie tylko lekko ciepły podczas gdy inne będą parzyć.
Jeżeli to ma byc grzejnik w np. pokoju, to pal licho, bo i tak nic na nim nie będziesz suszyć a suma sumarum entalpia wody i tak będzie przekazana do powietrza w tym pokoju czyli ciepło i tak trafi do powietrza w pokoju.
Jeżeli chcesz coś na nim suszyć co wszyscy robimy w łazienkach, to letni grzejnik na niewiele się tam zda.Ty potrzebujesz gorącego grzejnika do suszenia ręczników i innych rzeczy.
Poszukaj w internecie są odpowiednie tabelki z zalecanymi powierzchniami i mocami grzejników do kubatury pomieszczenia.
Sam zrobiłem taki błąd i kupiłem grzejnik o max. powierzchni do murowanej przybudówki kuchni, i właśnie takie coś ma miejsce: ten wielki grzejnik jest lekko letni a wszystkie pozostałe aż promieniują gorącem.I to na dodatek drugi w tej kuchni grzejnik , mieszczący się na przeciwległej ścianie tego wielkiego też aż parzy!Sprawdzałem w lecie i jest to samo tak więc straty ciepła nie wchodzą w rachubę.Sprawdzałem też przez zakręcenie wszystkich grzejników w domu oprócz tego jednego wielkiego aby całość przepływu wody w obiegu płynęła przez ten wielki tylko- i tak jest co najwyżej ciepły- ale nie gorący! i to przy piecu ustawionym chwilowo na max. temperaturę.
Wniosek: za mały grzejnik na ogrzeje należycie pomieszczenia, za duży nie rozgrzeje się do wymaganej do suszenia temperatury.
Termodynamika się kłania- było w szkole, czyż nie? Były wymienniki ciepła?
Jakieś krytyczne komentarze co do tego co powiedziałem?
No hejterzy, brać się do roboty!
Wszyscy patrzą, ale nie wszyscy widzą
User avatar
krisbrumm
Stały Bywalec
 
 
Posts: 362
Age: 45
Joined: 27 Sep 2010, 22:34
Location: Birmingham
Reputation point: 75
Poczciwy
Top
0

MalePostNapisane by Alzak » 9 Feb 2014, 16:02

Wiesz wszystko bylo by pieknie i ladnie tylko ze nie tylko rury 15mm i 22mm sa w uzyciu ... Sa tez 8mm i inne.

Niestety tak jak Thomas napisal, dosc duza liczba specjalistow nie zbyt zna sie na tym co robi i z kalkulatorami nie jest za bardzo zapoznana, dlatego w duzej ilosci domkow ogrzewanie jest zrobione na sztuke z malymi grzejnikami w duzych pomieszczeniach i takimi samymi grzejnikami w malych z uzyciem zlych srednic rur a pozniej ludzie sie dziwia ze nie moga dogrzac pomiszczen albo jest za cieplo.

Problemem tez jest sposob prowadzenia instalacji ilosc uzytych kolanek itp, pamietac trzeba o tym ze w combi bojlerach pompy nie maja za duzej mocy i jakos musza przepchnac ta wode przez caly obieg o czym zapomina wiekszosc "specjalistow".
Jakikolwiek sarkazm zamieszczony w powyzszym poscie jest calkowicie nieprzypadkowy...

Alzak
Zadomowiony
 
 
Posts: 620
Joined: 11 Jul 2010, 06:48
Reputation point: 55
Poczciwy
Top
0

Ok, mamy rurki 15mm (90% zastosowań do kaloryferów) oraz 22mm.Są też wyjątkowo 8mm. widziałem też kiedyś rurki 10mm ale są niezwykle rzadkie ( te pozostałe 10%).
Ile jeszcze rozmiarów znasz ?
W jakimkolwiek sklepie z hydrauliką- no choćby tu:http://www.screwfix.com/c/heating-plumbing/copper-pipe/cat831552
Rurek jest max. 5 rozmiarów!
W dodatku każdy zawór do kaloryfera - czy to zwykły czy termostatyczny jest przystosowany do rurek 15mm!
Z resztą jakoś nie wyobrażam sobie kaloryfera z rurkami 22 mm i większymi bo wyglądało by to conajmniej dziwnie :roll:
Czemu się uczepiłeś tych niby- złych średnic rurek?
Wszyscy patrzą, ale nie wszyscy widzą
User avatar
krisbrumm
Stały Bywalec
 
 
Posts: 362
Age: 45
Joined: 27 Sep 2010, 22:34
Location: Birmingham
Reputation point: 75
Poczciwy
Top
0

krisbrumm wrote:Czemu się uczepiłeś tych niby- złych średnic rurek?

On juz tak ma:-)
W Anglii wydaje sie ze jest może z 5 projektów domów dla "klasy robotniczej" większość z nich ma zbliżoną kubature i pewnie dlatego tez większość z nich ma taki sam rodzaj ruch choc tak jak wspomniałem wchodzi teraz plastik a dla zaoszczedzenia kilku funtow schodzi sie z srednica rur.
Druga sprawa jest fakt ze w wiekszosci stosuje sie piece o podobnej mocy chyba 27 kWh.
Ja mam mala łazienkę powiedzmy 2x2m grzejnik 180x60 i grzeje jak zle i nie wplywa ba inne grzejniki.
Mam tez w nim 600w grzalke ktora dogrzewa go do gorąca.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
...
User avatar
Thomas
Zaangażowany
 
 
Posts: 1369
Age: 41
Joined: 2 Sep 2006, 19:42
Location: Hill Top, W brom
Reputation point: 67
Poczciwy
Top
0


  • Similar topics
    Replies
    Last post
Return to DOM I OGRÓD