Do panow, ale moze i do pan:) (motocykl)

Dyskusje na temat wszystkiego, co ma kółka. Samochody, motory, rowery; sprawy techniczne ;

FemalePostNapisane by greedy7 » 4 Jun 2012, 14:41 Do panow, ale moze i do pan:) (motocykl)

Marzy mi sie prawko na motocykl, spr. na jakiejś ang stronie info na temat kategorii, ale nie wiem czy dobrze zrozumialam...
1. 125cc, to kumam:)
ale reszty juz nie:

2.motocykl o mocy do 25 kW i stosunkiem mocy do wagi 0,16 kW/kg.

3.motocykl o mocy co najmniej 46,6 KM.

Mam skonczone 21 lat takze moge zapisac sie na którykolwiek z 3 wyzej wymienionych egzaminow. Jak juz zdam to chce kupic sobie motor 125cc:) ale chce miec prawko ktore mi pozwoli na wieksza pojemnosc kiedys w przyszlosci jak w razie czego zmienie zdanie:)
O ile wogole uda mi sie utrzymac rownowage na 125 bo jestem drobna:))

Prosze tylko nie odsylac mnie do wyszukiwarki na forum, poniewaz niestety nic nie znalazlam na ten temat.

greedy7
Przyczajony
 
 
Posts: 3
Joined: 4 Jun 2012, 14:28
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by bongorno » 4 Jun 2012, 21:51 Re: Do panow, ale moze i do pan:) (motocykl)

Jeśli się pospieszysz i zadasz wszystko przed lutym , to masz kilka opcji do wyboru.
Pierwszy krok jaki musisz zrobić to udać się do ośrodka treningowego gdzie szkolą motocyklistów i odbyć jednodniowy trening czyli CBT. Mając ten papierek możesz 2 lata jeżdzić na 125 ( od lutego w całej unii będzie ujednolicone prawo w tek kwestii i podejrzewam ze zlikwidują cbt ). Jeśli masz prawko na auto albo go nie masz musisz do dvla złożyć wniosek o wydanie tymczasowego prawa jazdy. Jak masz inne prawko to po prostu dopisują ci do counter parta brakujące kategorie , bądz jak nie masz to dostajesz takie czerwone prawko. Jako ze masz już 21 lat , możesz zdawać od razu prawko na duże moto czyli bez ograniczeń co do mocy itd tak zwany DAS , bądz na 125 zdać A1 co po zdanym egzaminie będzie skutkować ograniczeniami co do mocy motocykla . Po 2 latach automatycznie uzyskasz kat A i ograniczenia zostaną anulowane. Tak to w skrócie wygląda do lutego 2013 .

bongorno
Rozeznany
 
 
Posts: 266
Joined: 11 Aug 2010, 01:08
Reputation point: 30
Pokojowy
Top
0

FemalePostNapisane by greedy7 » 5 Jun 2012, 10:04 Re: Do panow, ale moze i do pan:) (motocykl)

Czyli jesli dobrze zrozumialam to moge zdac na 125 a po 2 latach bede miec normalna kategorie tak?
Jesli chodzi o duze motory to nie wiem czy dam rade wogole sie utrzymac na takim.
A mam jeszcze pytanie odnosnie tego CBT. Musze isc na ten kurs zanim rozpoczne nauke jazdy z instruktorem?? Nie widzi mi sie to bo ja nawet nie wiem jak sie odpala motor:( takze ktos musi mnie nauczyc calkowicie od zera wszystkiego.

A jesli bym miala zdawac odrazu na duzy motor i normalne prawko to orientujesz sie na jakim motorze, o jakiej mocy??

A tak wogole to dziekuje za odpowiedz.

greedy7
Przyczajony
 
 
Posts: 3
Joined: 4 Jun 2012, 14:28
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by bongorno » 5 Jun 2012, 17:29 Re: Do panow, ale moze i do pan:) (motocykl)

CBT jest właśnie po to abyś wiedziała jak się odpala moto i jak się nim jeżdzi :)))) , po za tym każdy to musi przejść jest to jeden z dokumentów potrzebny aby zdać praktykę czyli mod 1 i mod 2. Za każdym razem będziesz musiała go pokazać ( straszna biurokracja wszystkie świstki ze sobą trzeba mieć). Jest dokładnie tak jak piszesz jeśli zdasz na 125 po 2 latach będziesz miała pełne A , pod warunkiem że zrobisz to do lutego 2013 roku. Jeśli chodzi o większe moto to zazwyczaj są to motocykle o pojemności 500ccm . Takie fajne osiołki do oswojenia się z waga i mocą . Ja jeżdziłem na suzuki gs 500 i honda cb500 bo takie były w ośrodku i na gs zdawałem egzaminy . Na moto na którym się uczysz to i zdajesz egzamin, bo ośrodki egzaminacyjne nie maja swoich motocykli. W sumie tutaj nie musisz korzystać z jazd z instruktorem , możesz po zdanym cbt kupić jakaś 125 typu yamaha ybr125 i możesz sama jeżdzić , oczywiście również bez problemu ubezpieczysz takie moto na siebie i na nim możesz egzaminy zdawać . Jak jesteś drobną osoba to prędkosci na mod 1 dasz radę wykrecić . Jest sporo filmików w necie na znanym portalu gdzie możesz zobaczyć jakie manewry trzeba zaliczyć na mod 1.

bongorno
Rozeznany
 
 
Posts: 266
Joined: 11 Aug 2010, 01:08
Reputation point: 30
Pokojowy
Top
0

FemalePostNapisane by greedy7 » 5 Jun 2012, 19:07 Re: Do panow, ale moze i do pan:) (motocykl)

ok, rozjaśniłeś mi trochę sprawe:) dzieki wielkie
ostatnie pytanie, orientujesz sie moze ile (mniej wiecej) mogloby wyniesc mnie to prawko?? mysle ze opcja z ta 125 a po 2 latach prawko jest najlepsza, bo watpie czy dam rade ujechac na 500...jak dla mnie skuter wydaje sie lekko ciezki:))
kat. B juz mam wiec mozemy odliczyc 50f na wyrobienie provisional
a i czy moge zdac egzamin teoretyczny bez CBT??

greedy7
Przyczajony
 
 
Posts: 3
Joined: 4 Jun 2012, 14:28
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by bongorno » 5 Jun 2012, 19:34 Re: Do panow, ale moze i do pan:) (motocykl)

Kurde nie pamiętam czy do teorii cbt było potrzebne, chyba nie , trzeba mieć id i list który potwierdza termin egzaminu .

bongorno
Rozeznany
 
 
Posts: 266
Joined: 11 Aug 2010, 01:08
Reputation point: 30
Pokojowy
Top
0


  • Similar topics
    Replies
    Last post
Return to MOTORYZACJA