Lustrzanka, gdzie dać do czyszczenia?

Dyskusje na temat komputerów(hardware, software, internet..), telefonów, oraz innego sprzętu elektronicznego. Problemy z działaniem, opinie, porady itp

FemalePostNapisane by gemini119 » 30 Sep 2012, 11:59 Lustrzanka, gdzie dać do czyszczenia?

Witam, zakupiłam używkę lustrzankę i dokupiłam obiektyw, przy zrobieniu zdjęcia nieba pojawiły mi się plamy.. Próbowałam przeczyścić Lustro i w sumie to nic nie dało :cry: Czy ktoś wie może gdzie można dać aparat do profesjonalnego czyszczenia?

gemini119
Początkujący
 
 
Posts: 15
Joined: 4 Dec 2007, 18:46
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by VA » 30 Sep 2012, 16:54 Re: Lustrzanka, gdzie dać do czyszczenia?

Lustro nie bierze udziału w robieniu zdjęcia. Plamy są najczęściej spowodowane prześwitami z niedomykającego się lustra, lub kiepsko omalowanym (zmatowanym) wnętrzem aparatu, co powoduje odblaski - bardzo często spotykany feler w rosyjskich Zenithach.
Nie wiem gdzie to naprawisz, ale koszt zapewne przewyższy koszt zakupu, chyba że zakupiłaś jakiś drogocenny okaz.
VA
User avatar
VA
Zaangażowany
 
 
Posts: 1148
Joined: 26 Aug 2006, 12:49
Location: Birmingham
Reputation point: 112
SzanowanySzanowany
Top
0

FemalePostNapisane by gemini119 » 30 Sep 2012, 17:09 Re: Lustrzanka, gdzie dać do czyszczenia?

dokładnie chodzi o Nikon d70s z obiektywem
Nikon 18-105mm AF-S DX Nikkor F3.5-5.6 G ED VR
plamy są tak jakby od zabrudzenia w środku. Jeśli ktoś będzie wiedział gdzie znajdę kogoś kto może mi to usunąć byłabym wdzięczna :)

gemini119
Początkujący
 
 
Posts: 15
Joined: 4 Dec 2007, 18:46
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by mahol » 1 Oct 2012, 07:32 Re: Lustrzanka, gdzie dać do czyszczenia?

gemini, to nie wina lustra... na 99% masz brudną matrycę... (o takie plamy Ci chodzi? http://img51.imageshack.us/img51/7798/bal7205.jpg ) faktycznie, czyszczenie tej części aparatu to dość droga sprawa, ale myślę, że jesteś w stanie zrobić to sama... przynajmniej ja tak robię, też mam Nikona tylko dziadeczka D50... matryca czasami się zabrudza, szczególnie jeżeli zdarza Ci się wymieniać obiektywy... ale nie tylko wtedy...
znajdź jakieś pomieszczenie w domu, gdzie jest bardzo mało kurzu i najlepiej nikogo do tego pomieszczenia nie wpuszczaj, ściągnij obiektyw, ustaw w opcjach czas na świetlania na BULB, czyli nieograniczony i spróbuj zrobić zdjęcie.... lustro powinno się podnieść a matryca Ci się ukazać :)
użyj gruszki (takiej dla dziecka, do wyciągania... nieczystości z noska), spróbuj wydmuchać cały syf (a myślę, że nie ma go za dużo, czasami jeden pyłek robi robotę...) druga rzecz jaką potrzebujesz niestety łączy się z kosztem... ale nie dużym, Lenspen (np. taki http://www.amazon.co.uk/Lenspen-NLP1-Ne ... 171&sr=8-1 ) najpierw czyścisz włochatą częścią delikatnie matrycę, następnie drugą końcówką delikatnie jeździsz z góry na dół, aż będzie idealnie czysta, dobrze jest też co parę ruchów przedmuchać sam lenspen... jak sprawdzić czy matryce jest zupełnie czysta? najlepiej to widać na błękitnym niebie, ustaw dużą wartość przesłony, najlepiej powyżej f15. zrób fotkę nieba, przegraj na kompa, jeżeli widzisz jakieś ciemne plamki, często bardzo małe, tak jakby zabrudzenia, to ponów czynności... z doświadczenia wiem, że to mozolna praca, ale bez problemów do zrobienia...
możesz też ominąć opcję z gruszką, ale lenspen to cacko obowiązkowe i warte każdych pieniędzy... pamiętaj żeby nie porysować czymś matrycy, dlatego nie używaj innych przyrządów... bo wymiana tej części aparatu jest nieopłacalna,
mam nadzieję, że pomogłem, pozdrawiam
"Wierze, ze jest takie miejsce, gdzie zamiast stresow, wszystko co najlepsze"
User avatar
mahol
Stały Bywalec
 
 
Posts: 319
Age: 39
Joined: 10 Oct 2007, 12:01
Location: 52°41′00″N 1°49′20″W
Reputation point: 44
Pokojowy
Top
0

FemalePostNapisane by gemini119 » 1 Oct 2012, 11:45 Re: Lustrzanka, gdzie dać do czyszczenia?

Ślicznie dziękuje za pomoc :) właśnie zamówiłam lenspen i jak tylko mi przyjdzie to oczywiście zastosuje się do tego co napisałeś :)
Pozdrawiam

gemini119
Początkujący
 
 
Posts: 15
Joined: 4 Dec 2007, 18:46
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by mahol » 15 Feb 2013, 13:16 Re: Lustrzanka, gdzie dać do czyszczenia?

Nie ma sprawy :)
"Wierze, ze jest takie miejsce, gdzie zamiast stresow, wszystko co najlepsze"
User avatar
mahol
Stały Bywalec
 
 
Posts: 319
Age: 39
Joined: 10 Oct 2007, 12:01
Location: 52°41′00″N 1°49′20″W
Reputation point: 44
Pokojowy
Top
0


  • Similar topics
    Replies
    Last post
Return to KOMPUTERY I ELEKTRONIKA