Ubezpieczenie dziecka w Polsce.

Rodzina, dzieci i ich wychowanie, sprawy związane z codziennym życiem rodziców.

MalePostNapisane by krzysiek820 » 23 Feb 2014, 12:20 Ubezpieczenie dziecka w Polsce.

Witam. Od stycznia tego roku osoby które się zarejestrowały w urzędzie pracy w PL oraz ich dzieci nie są już automatycznie ubezpieczone. Mam dziecko w pl, mamma mojego dziecka nigdzie nie pracuje, ona jak i dziecko nie są wiec ubezpieczone. Ja pracuję w UK, w takim razie czy moje dziecko jest ubezpieczone? skoro ja pracuję w UK. Problem pojawia się gdy z dzieckiem w Polsce trzeba iść do lekarza, teraz trzeba płacić. Czy ktoś się orientuje jak to wygląda?
User avatar
krzysiek820
Przyczajony
 
 
Posts: 7
Joined: 20 Sep 2013, 16:56
Location: Erdington
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by P-C » 23 Feb 2014, 16:57 Re: Ubezpieczenie dziecka w Polsce.

krzysiek820, orientuje:-)
Mam dokładnie taką samą sytuację.
A nawet dwa tygodnie temu załatwiałem sprawę.

Potrzebujesz dokument E109.
Bez kłopotu znajdziesz go (wniosek o wydanie druku) w internecie np pod tym przydługim adresem:

http://www.google.co.uk/url?sa=t&rct=j& ... GU&cad=rja


Wypełniasz dokument dla każdej osoby, którą chcesz zgłosić do ubezpieczeń osobno. Dołączasz kopie ostatniego wydruku wypłaty, wysyłasz.
Po około dwóch tygodniach powinieneś otrzymać druczki E109.
Wysyłasz je do Polski gdzie małżonka uda się z druczkami do odpowiedniej siedziby NFZ.
Tam zostaną druczki przyjęte i szanowna Małżonka otrzyma polskie zaświadczenie o podleganiu ubezpieczeniom w pełnym wymiarze:-)

Podpowiem, ze będzie trzeba to odnawiać co roku.
Druga podpowiedź - niech żona zawsze idąc do lekarza ma przy sobie kopię tego polskiego zaświadczenia. W przychodniach głupieją często i nie wiedzą co mają zrobić ale pomału się przyzwyczajają.

Oczywiście na podstawie tego zaświadczenia Twoja rodzina posiadać będzie prawo do pełnej opieki lekarskiej jak również do zniżek w aptekach tak samo jakbyście płacili ubezpieczenia w Polsce.



Teraz doczytałem, że używasz zwrotu "mama dziecka" a nie małżonka. Oczywiście w przypadku jeżeli nie jesteście w związku małżeńskim ubezpieczenie obejmie jedynie dziecko:-)
Ponad wątły umysł Twój bądź...
User avatar
P-C
Stały Bywalec
 
 
Posts: 377
Age: 52
Joined: 5 Jun 2011, 16:18
Location: Chelmsley Wood
Reputation point: 61
Poczciwy
Top
0

FemalePostNapisane by Mama Muminka » 24 Mar 2014, 09:39 Re: Ubezpieczenie dziecka w Polsce.

jest jeszcze inne wyjście:)

Do ubezpieczenia zdrowotnego w Pl moze wnuczkę lub wnuczka zgłosić babcia lub dziadek. Jeśli pracuje na umowę o pracę, prowadzi własną działalność gospodarcza lub ma emeryture lub rente:) To prosciej:)

Mama Muminka
Początkujący
 
 
Posts: 16
Joined: 24 Mar 2014, 09:26
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0


  • Similar topics
    Replies
    Last post
Return to RODZINA I DZIECKO