Etat czy biznes

Doradztwo w sprawie kont bankowych, pożyczek, podatków, pomysłów na własny biznes;

MalePostNapisane by artur22xx » 9 Jun 2015, 22:25 Etat czy biznes

Witam wszystkich forumowiczów
Chciałbym rozpocząć dyskuje według mojej opini ciekawy temat
Praca na etacie czy otwarcie własnego biznesu?
co uwazacie za lepsze
jestem ciekaw jakie macie spostrzeżene na ten temat
nie moge się doczekać waszych opini

artur22xx
Przyczajony
 
 
Posts: 7
Joined: 26 Nov 2014, 19:11
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by mepsi » 10 Jun 2015, 03:09 Re: Etat czy biznes

artur22xx wrote:Praca na etacie czy otwarcie własnego biznesu?


Zbyt ogolne pytanie bo zalezy jaka praca i jaki biznes. Jak dla mnie to wlasny biznes zawsze lepszy bo osobiscie nie lubie miec szefa dlatego sam jestem swoim szefem :)

mepsi
Rozeznany
 
 
Posts: 121
Joined: 16 Dec 2011, 03:42
Reputation point: 8
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by n0rb » 10 Jun 2015, 11:04 Re: Etat czy biznes

Ja jestem na etacie i jest ok, znam kilka osób które mają lepiej etety niż i znam dużo osób które mają gorzej oraz mam kolegę który ma firmę i ma lepiej ojjj dużo lepiej choć też znam takiego co ma firmę i ma gorzej :D

Mam nadzieje że pomogłem :lol:

n0rb
Rozeznany
 
 
Posts: 149
Joined: 3 Mar 2010, 09:23
Reputation point: 19
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by lesny69 » 10 Jun 2015, 16:10 Re: Etat czy biznes

Myślę, że samozatrudnienie i wszelkie jego odmiany jak i prowadzenie większych działalności to przyszłość. Tak powinna funkcjonować cała gospodarka - zero etatów. Z ukończeniem 16 roku życia automatycznie każdy obywatel powinien mieć zarejestrowaną własną działalność bez określania konkretnej dziedziny. W szkole powinno się prowadzić przedmiot jak prowadzić biznes/księgowość. Niestety wiele osób boi się założenia i prowadzenia firmy - sam tak miałem ale teraz wiem, że jak nie jeden biznes to inny. Zarobić można na wszystkim, a jak to mówił nauczyciel w technikum "największe pieniądze robi się na gównach :D
User avatar
lesny69
Rozeznany
 
 
Posts: 125
Age: 35
Joined: 27 Aug 2012, 06:47
Location: Quinton
Reputation point: 43
Pokojowy
Top
0

MalePostNapisane by Thomas » 11 Jun 2015, 20:51

Główną chyba zaletą własnego biznesu to możliwość wpisywania sobie wielu rzeczy w koszty dzięki czemu można ograniczyć znacznie ilość płaconego podatku. Można też robić fuchy bez wykazywania dochodu za co nie zapłaci się podatku do tego wykazując niższe dochody można jeszcze dorobić się benefitow.
Zaletą etatu jest to ze taj jak w moim przypadku idę do pracy 3 razy w tygodniu po 12 godzin wychodzę z pracy i zapominam o niej na 4 dni☺
...
User avatar
Thomas
Zaangażowany
 
 
Posts: 1369
Age: 41
Joined: 2 Sep 2006, 19:42
Location: Hill Top, W brom
Reputation point: 67
Poczciwy
Top
0

MalePostNapisane by rad » 15 Jun 2015, 17:54 Re: Etat czy biznes

Orientuje się ktoś, jak wygląda sprawa podatków, jeżeli pracuję na etat, i chcę mieć dodatkowo swój biznes?
Aby nie było, iż lenistwo mnie opętało. W domu jestem przed 19. Linia HMRC do 17.
Na stronie, brak kontaktu email. Pisałem do gov.uk, to odsyłają aby dzwonić do HMRC.

rad
Stały Bywalec
 
 
Posts: 325
Joined: 28 Jan 2008, 21:07
Reputation point: 25
Pokojowy
Top
0

MalePostNapisane by JarekPiwko » 16 Jun 2015, 20:28 Re: Etat czy biznes

rad wrote:Orientuje się ktoś, jak wygląda sprawa podatków, jeżeli pracuję na etat, i chcę mieć dodatkowo swój biznes?
Aby nie było, iż lenistwo mnie opętało. W domu jestem przed 19. Linia HMRC do 17.
Na stronie, brak kontaktu email. Pisałem do gov.uk, to odsyłają aby dzwonić do HMRC.

Pracodawca płaci podatek od tego co zarobisz u niego a Ty podatek z działalności. Ze wszystkiego rozliczasz się razem. Jak się rozliczasz przez Internet to musisz podać zarobki z selfemployment i z pracy.

JarekPiwko
Początkujący
 
 
Posts: 23
Joined: 3 Jun 2015, 21:10
Reputation point: 8
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by rad » 16 Jun 2015, 20:42 Re: Etat czy biznes

Hmmm, a w pracy nie dowalą kodu BR za dodatkowy dochód?

rad
Stały Bywalec
 
 
Posts: 325
Joined: 28 Jan 2008, 21:07
Reputation point: 25
Pokojowy
Top
0

MalePostNapisane by JarekPiwko » 16 Jun 2015, 20:55 Re: Etat czy biznes

Ja nigdy nie zgłaszałem dla pracodawcy że prowadzę działalność. Płaciłem podatek normalnie. Ale jeśli nawet dostaniesz kod BR to i tak ze wszystkiego się rozliczysz i ostatecznie zapłacisz tyle samo.

JarekPiwko
Początkujący
 
 
Posts: 23
Joined: 3 Jun 2015, 21:10
Reputation point: 8
Neutralny
Top
4

MalePostNapisane by AdamBoltryk » 16 Jun 2015, 22:20 Re: Etat czy biznes

ulgi podatkowe należą się RAZ. Czyli w praktyce najczęściej się stosuje do jednego źródła dochodu a na pozostałych BRka. Gdzieś musisz płacić podatek bez ulg. A czy to będzie z działalności, czy z firmy to albo Ty sobie zadecydujesz (płacąc) albo zrobi to za Ciebie urząd. Jak napisał Jarek - w końcu i tak się upomną o niedopłatę. Czy będzie to kwota z całego roku (płacz i zgrzytanie zębów), czy tylko jakieś śmieszne wyrównanie, Ty sobie ustalasz.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posts: 2527
Joined: 6 Dec 2008, 12:19
Reputation point: 183
SzanowanySzanowany
Top
0


  • Similar topics
    Replies
    Last post
Return to FINANSE