Rozliczenie podatkowe w PL i w UK - parę pytań

Doradztwo w sprawie kont bankowych, pożyczek, podatków, pomysłów na własny biznes;

MalePostNapisane by paczo » 17 Feb 2014, 18:52 Rozliczenie podatkowe w PL i w UK - parę pytań

Pracowałem w PL w roku 2013 do 30.09.13 (od 01.01.13).
W UK pracuję od 11.11.13 (+ parę dni w październiku) do tej pory.

1. Polskiego PITa rozliczam normalnie, tak? Czy nie? :lol: Nie włączam przychodów z UK?
2. Co z angielskim rozliczeniem? Z tego co wiem rok podatkowy kończy się 05.04.14. Nie wiem tylko jak to się tu wszystko odbywa. Z tego co czytałem w internetach :shock: to urząd sam mi przyśle jakiś papier na temat odprowadzonego podatku itp. Czy to prawda? Czy jest prawdą też, że ewentualny zwrot nadpłaconego podatku nie będzie mi przyslugiwał z tego tytułu iż na wyspach w dniu 05.04.14 będę mniej niż 180 dni? Bo tu też kilka wersji wyczytałem i niektórzy pisali ze HMRC (nie wiem już sam czy to hmrc czy tax office powinno byc?) się nie połapał i ludzie dostawali zwrot nadpłaconego podatku.

paczo
Początkujący
 
 
Posts: 22
Joined: 22 May 2007, 20:01
Reputation point: 5
Neutralny
Top
0

Zadnym ekspertem nie jestem ,ale ja tak mialem w podobnej sytuacji:
1. rozliczalem PIT-36 i podawalem angielskie dochody (nie placi sie od nich podatku, ale wypychaja polskie dochody w gore, wiec pewnie trzeba bedzie doplacic, w dodatku przelicza sie je na zlote w/g kursu NBP z dnia kazdej wyplaty). Pewnie bedziesz musial pojsc do ksiegowej w PL, jak chcesz miec pewnosc poprawnego rozliczenia. Jak to w PL, strasznie upierdliwe i sporo przeliczania.
2 Angielskie rozliczenie jest tak naprawde comiesieczne, wiec personal tax allowance jest dzielony na dwanascie czesci. Na koniec roku przy rozliczeniu 'niezuzyte' miesieczne personal tax allowance (jezeli nie pracowales calego roku) z powrotem wraca do puli, wiec jezeli nie zarobiles 9440 rocznie to dostaniesz sporo zwrotu, bo ponizej tej sumy sie nie placi podatku (zadnego zwrotu nie pownnienes dostac dopiero przy przekroczeniu 112000 rocznie, ale wtedy pewnie mialbys swojego prywatnego ksiegowego ;-) Tu jest prosciej ja po prostu poszedlem do urzedu podatkowego czyli HMRC i poprosilem by mnie rozliczyli
3 Z tego co napisales pracujesz od pazdziernika do kwietnia czyli mozesz miec dubla i miec status podwojnego rezydenta podatkowego (zarowno w PL w 2013 jak i UK 2013/14 - niestety jest to mozliwe ;-(
co juz przekracza moje mozliwosci wyjasniania i bez naprawde dobrego ksiegowego w UK sie nie obejdzie
pobaw sie http://tools.hmrc.gov.uk/rift/screen/SR ... user=guest

tomtor
Raczkujący
 
 
Posts: 58
Joined: 10 Jan 2008, 02:06
Reputation point: 3
Neutralny
Top
0

tomtor, dziękuję Ci za pomoc. czyli tak jak się obawiałem, nie będzie to tak, że dochody z PL rozlicze w PL bez brania pod uwagę dochodów z UK, a dochody w UK rozlicze w UK bez brania pod uwagę dochodów z PL :D

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś porady to oczywiście bardzo chętnie poczytam.

paczo
Początkujący
 
 
Posts: 22
Joined: 22 May 2007, 20:01
Reputation point: 5
Neutralny
Top
0

Zależy czy jesteś zameldowany w PL czy nie. Jeżeli jestes zameldowany to rozliczasz i PL i UK pit w PL, ale pit z UK tylko w UK. Nie musisz rozliczać pita z PL w UK, gdyż nie byłeś rezydentem UK, gdy pracowałeś w PL. Proste.

Jak nie jesteś zameldowany to jest sprawa dużo bardziej zagmatwana.

Krzysiek2099
Rozeznany
 
 
Posts: 151
Joined: 2 Jun 2013, 23:02
Reputation point: 12
Neutralny
Top
0

Krzysiek2099 wrote:Zależy czy jesteś zameldowany w PL czy nie. Jeżeli jestes zameldowany to rozliczasz i PL i UK pit w PL, ale pit z UK tylko w UK. Nie musisz rozliczać pita z PL w UK, gdyż nie byłeś rezydentem UK, gdy pracowałeś w PL. Proste.

Jak nie jesteś zameldowany to jest sprawa dużo bardziej zagmatwana.


Jestem zameldowany w PL także rozjaśniłeś mi troche i sprawa jest prostsza. Dzięki :)

paczo
Początkujący
 
 
Posts: 22
Joined: 22 May 2007, 20:01
Reputation point: 5
Neutralny
Top
0

Personal allowance jest przywilejem "UK residents"
W przypadku obywateli uni przepisy definiuja rezydenta jako osobe ktora na wyspach spedza minimum 183 dni w danym roku podatkowym.
Twoje podatki za bierzacy rok zalezec beda wiec od tego czy przyjechales przed 6 pazdziernika czy po.

ktosienka
Stały Bywalec
 
 
Posts: 498
Joined: 22 Oct 2006, 13:06
Reputation point: 65
Poczciwy
Top
0

Witam , mam równiez podobny problem . Wolałabym sie rozliczyc w Polsce tylko z polskiego dochodu. I teraz tak wyczytałam cos takiego:

[[i]i]Na gruncie polskich przepisów (ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) pozostaje pan polskim rezydentem podatkowym. To oznacza, że roczną deklarację podatkową złoży pan w Polsce. Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski uznaje się osobę, która:

• przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym lub
• posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (centrum interesów życiowych).
[/i][/i]
Czyli jesli przebywam w UK powyżej 183 dni , oraz tu mieszkam stale , jestem jeszcze wprawdzie zameldowana w PL, ale nie przebywam tam od maja to również muszę rozliczyc łącznie dochody z PL i Z UK. Dzieki za pomoc

efka74
Początkujący
 
 
Posts: 31
Joined: 17 Jun 2013, 22:23
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

ktosienka wrote:Personal allowance jest przywilejem "UK residents"
W przypadku obywateli uni przepisy definiuja rezydenta jako osobe ktora na wyspach spedza minimum 183 dni w danym roku podatkowym.
Twoje podatki za bierzacy rok zalezec beda wiec od tego czy przyjechales przed 6 pazdziernika czy po.

Ktosienka - pozwole sie z Toba nie zgodzic, w/g http://www.hmrc.gov.uk/manuals/rdrmmanual/rdrm10340.htm
obywatelom Polski (rezydencja jest bez znaczenia) przysluguje personal allowance ze wzgledu na umowe o unikaniu podwojnego opodatkowania, a nie rezydencje czyli 6 pazdziernika nie powinien miec tu znaczenia

Dodano: -- 18 lut 2014, o 14:20 --

efka74 wrote:Witam , mam równiez podobny problem . Wolałabym sie rozliczyc w Polsce tylko z polskiego dochodu. I teraz tak wyczytałam cos takiego:

[[i]i]Na gruncie polskich przepisów (ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) pozostaje pan polskim rezydentem podatkowym. To oznacza, że roczną deklarację podatkową złoży pan w Polsce. Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski uznaje się osobę, która:

• przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym lub
• posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (centrum interesów życiowych).
[/i][/i]
Czyli jesli przebywam w UK powyżej 183 dni , oraz tu mieszkam stale , jestem jeszcze wprawdzie zameldowana w PL, ale nie przebywam tam od maja to również muszę rozliczyc łącznie dochody z PL i Z UK. zDzieki za pomoc



Caly problem z stalym meldunkiem wynika z tego, ze wg prawa:

Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania.

Czyli majac staly meldunek urzedy skarbowe uwazaja ze deklarujesz sie jw. czyli masz tam centrum interesow zyciowych.

Dlatego sie z PL wymeldowalem i mam piekny dowod bez adresu, co wzbudza panike w kazdym polskim hotelu, wypozyczalni itp ze ja to taki bezdomny ;-)

Dodano: -- 18 lut 2014, o 14:27 --

paczo wrote:
Krzysiek2099 wrote:Zależy czy jesteś zameldowany w PL czy nie. Jeżeli jestes zameldowany to rozliczasz i PL i UK pit w PL, ale pit z UK tylko w UK. Nie musisz rozliczać pita z PL w UK, gdyż nie byłeś rezydentem UK, gdy pracowałeś w PL. Proste.

Jak nie jesteś zameldowany to jest sprawa dużo bardziej zagmatwana.


Jestem zameldowany w PL także rozjaśniłeś mi troche i sprawa jest prostsza. Dzięki :)


Sorki, ale dalej uwazam, ze jezeli ci w w W Brytanii stuknie 183 dni w roku podatkowym 2013/14 to bedziesz mial dubla: polska rezydencje w 2013 i brytyjska w 2013/14. :shock: I tak co roku az sie albo nie wymeldujesz z PL, albo nie utracisz rezydencji brytyjskiej. Taki to absurd :rozwalkompa:

tomtor
Raczkujący
 
 
Posts: 58
Joined: 10 Jan 2008, 02:06
Reputation point: 3
Neutralny
Top
0

Miejsce zameldowania, czy też rezydencja nie mają najmniejszego wpływu na podatek.
Urzędy skarbowe używają określenia "centrum interesów życiowych" i dlatego wspólnie określają je jako miejsce pobytu dłuższe niż 180/183 dni w danym roku podatkowym. I nie ważne gdzie jesteś zameldowany. Możesz być w SriLance lub na księżycu. I nie ważne gdzie uzyskujesz dochody. Roczne zeznanie podatkowe składasz w kraju w którym najdłużej przebywałeś w roku.
Ponadto w Polsce musisz złożyć roczne zeznanie jeśli uzyskałeś w Polsce jakikolwiek dochód podlegający opodatkowaniu.

Chyba, że jesteś w delegacji, ale to zupełnie inna bajka.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posts: 2527
Joined: 6 Dec 2008, 12:19
Reputation point: 183
SzanowanySzanowany
Top
0

Na dzień 05.04.14r w UK będę przebywał mniej niż 180/183dni w roku więc dubla miał nie będę.
Widzę, że zdania są podzielone bo i prawo może być interpretowane różnie.

Ja to widzę teraz tak:
1.Rozliczam się z US w PL za okres 1.1.13 do 30.09.13 (polskie dochody) + dochód z każdego payslipa z UK do 31.12.13.
2. Liczę na to, że HMRC uzna, że należy mi się zwrot nadpłaconego podatku za okres przepracowany w UK (przyjmijmy, że od 11.11.2013 + 3 dni z października do 05.04.14).

A co do miejsca zameldowania... to tak jak AdamBoltryk pisze i tak w internetach ludzie piszą, nie ma znaczenia gdzie jesteś zameldowany, ważne gdzie masz to "centrum interesów życiowych".

Nie ma na forum żadnego księgowego? :D

paczo
Początkujący
 
 
Posts: 22
Joined: 22 May 2007, 20:01
Reputation point: 5
Neutralny
Top
0

tomtor wrote:Ktosienka - pozwole sie z Toba nie zgodzic, w/g http://www.hmrc.gov.uk/manuals/rdrmmanual/rdrm10340.htm
obywatelom Polski (rezydencja jest bez znaczenia) przysluguje personal allowance ze wzgledu na umowe o unikaniu podwojnego opodatkowania, a nie rezydencje czyli 6 pazdziernika nie powinien miec tu znaczenia


A jednak 183 dni ma znaczenie i tu podepre sie doswidczeniem praktycznym.
Przepisy sa dosc niespojne, kilka roznych dokumentow reguluje te kwestie, nie tylko ten przytoczony przez Ciebie.

W praktyce zdarza sie ze emigranci z UE, ktorzy przyjechali tu do pracy w drugiej polowie roku podatkowego lub opuszczaja Wlk Brytanie w pierwszej polowie otrzymuja czasem Personal Alowance na skutek bledych danych w systemie komputerowym. niemniej jesli podatki danej osoby sa sprawdzane przez tzw technikow, pracownikow HMRC, Personal Alowancenie nie jest przyznawany osobom, ktore nie spelniaja warunku rezydentury (183 dni w roku).
Innymi slowy nie przebywajac na wyspach 183 dni w danym roku podatkowym mozna otrzymac Personal Alowance tylko wskutek bledu.

Brytyjska definicja rezydentury nie ma nic wspolnego w polskim meldunkiem i z nim w zaden sposob nie koliduje.
Chodzi tu tylko o spedzanie w Wlk Brytani co najmiej 183 dni w danym roku podatkowym.


tomtor wrote:Caly problem z stalym meldunkiem wynika z tego, ze wg prawa:

Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania.

Czyli majac staly meldunek urzedy skarbowe uwazaja ze deklarujesz sie jw. czyli masz tam centrum interesow zyciowych.

Dlatego sie z PL wymeldowalem i mam piekny dowod bez adresu, co wzbudza panike w kazdym polskim hotelu, wypozyczalni itp ze ja to taki bezdomny ;-)



Nie mam zbyt duzej wiedzy na temat polskich przepisow skarbowych, niemniej wydaje mi sie ze to o czym wspomniasz powyzej funkcjonowalo przed wejsciem w zycie umowy o podwojnym opodatkowaniu, czyli jakies 7 lat temu. Osobiscie rozliczam sie tez w Polsce , placac tam niewielki podatek i deklarujac tutejszy dochod. Mam meldunek w Polsce, z ktorego nie zamierzam rezygnowac. Mysle ze wbrew pozorom polski meldunek moze sie okazac pewnego dnia potrzebny np.: do pozyczki bankowej, kredytu mieszkaniowego itp.

ktosienka
Stały Bywalec
 
 
Posts: 498
Joined: 22 Oct 2006, 13:06
Reputation point: 65
Poczciwy
Top
0

Sorki - to ja juz nic nie rozumiem - dlaczego rozliczasz sie w Polsce z angielskich dochodow (czyli jako polski rezydent), jezeli to co pisal Adam jest prawda , ze meldunek w PL nie ma znaczenia, a przebywasz wiekszosc roku - powyzej 183 dni w UK? Please, help bo juz tego nie ogarniam!

Dlatego dla jasnosci sie z PL wymeldowalem i juz.

Co do kredytu to od lipca, jezeli naciski Polonijnych Mieszkanicznikow nic nie dadza, to Rekomendacja S i tak zakaze nam brania kredytow w PL w innej walucie niz waluta naszego glownego dochodu, wiec d..a bo tylko Mbank ma kredyt w GBP http://fridomia.pl/2014/02/07/emigranci ... na-kredyt/ i wiele innych

tomtor
Raczkujący
 
 
Posts: 58
Joined: 10 Jan 2008, 02:06
Reputation point: 3
Neutralny
Top
0

tomtor wrote:Sorki - to ja juz nic nie rozumiem - dlaczego rozliczasz sie w Polsce z angielskich dochodow (czyli jako polski rezydent), jezeli to co pisal Adam jest prawda , ze meldunek w PL nie ma znaczenia, a przebywasz wiekszosc roku - powyzej 183 dni w UK? Please, help bo juz tego nie ogarniam!


w Polsce jedynie deklaruje dochod uzyskany w Wlk Brytanii, podatek place tam od niewielkiego dodchodu, ktory tam mam. Majac meldunek w Polsce nie place zadnego podatku od mojego brytyjskiego dochodu.

tomtor wrote:Dlatego dla jasnosci sie z PL wymeldowalem i juz.
Co do kredytu to od lipca, jezeli naciski Polonijnych Mieszkanicznikow nic nie dadza, to Rekomendacja S i tak zakaze nam brania kredytow w PL w innej walucie niz waluta naszego glownego dochodu, wiec d..a bo tylko Mbank ma kredyt w GBP http://fridomia.pl/2014/02/07/emigranci ... na-kredyt/ i wiele innych

Oferty kredytowe bankow moga ulec zmianie.
Niemniej nie wszystkim rezygnacja z meldunku z roznych innych wzgledow moze odpowiadac.
Melunek daje tez gwarancje tego, ze do danego lokalu bez problemu mozemy wrocic. W przypadku skomplikowanych historii rodzinnych, ktorych w emigracyjnym zyciu nie brakuje moze okazac sie przydatne.

ktosienka
Stały Bywalec
 
 
Posts: 498
Joined: 22 Oct 2006, 13:06
Reputation point: 65
Poczciwy
Top
0

No wlasnie o to mi chodzi - czemu deklarujesz angielski dochod w PL, jezeli jestes polskim nierezydentem?

tomtor
Raczkujący
 
 
Posts: 58
Joined: 10 Jan 2008, 02:06
Reputation point: 3
Neutralny
Top
0

tomtor wrote:No wlasnie o to mi chodzi - czemu deklarujesz angielski dochod w PL, jezeli jestes polskim nierezydentem?

Wracamy do punktu wyjscia....
Deklaruje bo jestem zameldowana w Pl i tam chce placic moj polski podatek.
Polski meldunek i brytyjska rezydentura to dwie rozne rzeczy!
Przepisy sa tak skonstruowane, zeby zapobiec podwojnemu opodatkowaniu i temu co Ty wczesniej dublem nazwales, czyli podwojnym zwolnieniom podatkowym.

Kwestia rezygnacji z meldunku w Polsce byla aktualna i dosc popularna dobrych kilka lat temu, kiedy w mysl polskich przepisow (a moze raczej tych ktorzy je interpretowali) meldunek okreslal nasze centrum interesow zyciowych.

Nie wydaje mi sie aby istanialy powody zwiazane z podatkami dochodowymi placonymi przez zwyklych zjadaczy chleba, dla ktorych obcenie warto byloby rezygnowac z polskiego meldunku.

ktosienka
Stały Bywalec
 
 
Posts: 498
Joined: 22 Oct 2006, 13:06
Reputation point: 65
Poczciwy
Top
0

Next

  • Similar topics
    Replies
    Last post
Return to FINANSE