Rozliczenie podatkowe w PL i w UK - parę pytań

Doradztwo w sprawie kont bankowych, pożyczek, podatków, pomysłów na własny biznes;
W pelni sie z toba zgadzam. Tez tak uwazalem, ze jezeli sie jest zameldowanym w PL to trzeba w polskim PIT podawac angielskie dochody, ale bodajrze Adam napisal, ze meldunek ( i wynikajacy z niego formularz ZAP3 - dawny NIP3) nie ma nic wspolnego z podatkami . I tego nie lapie. I tu wychodzi jak roznie mozna interpretowac przepisy.

tomtor
Raczkujący
 
 
Posts: 58
Joined: 10 Jan 2008, 02:06
Reputation point: 3
Neutralny
Top
0

Wyglada na to, ze przyklad moich wlasnych podatkow tylko zagmatwal temat.
Polak zameldowany w Polsce, ale spedzajacy wiecej niz 183 dni w Wielkiej Brytanii (prawdopodobnie tez w kazdym innym kraju Unii) i tam placacy swoje podatki nie musi zadnego zeznania w Polsce skladac.

Tu link do artykulu opisujacy dosc zagmatwana sprawe, ktora ostatecznie zostala roztrzygnieta przez Naczelny Sad Administracyjny :
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly ... cznie.html

Zgadzam sie z tym co napisal Adam, nie jestem jednak pewna czy wszystkie umowy o unikaniu podwojnego opodatkowania sa tak samo skonstruowane i czy ze wszystkimi krajami Polska ma takie umowy.
Zap3 to mozna zlozyc ale nie trzeba, US mozna o nowym adresie korespondencyjnym poinformowac rownie dobrze w zeznaniu podatkowym, mozna tez skorzystac z adresu pelnomocnika wyznaczonego do tego celu.
Last edited by ktosienka on 20 Feb 2014, 23:03, edited 1 time in total.

ktosienka
Stały Bywalec
 
 
Posts: 498
Joined: 22 Oct 2006, 13:06
Reputation point: 65
Poczciwy
Top
0

MalePostNapisane by jarocin » 20 Feb 2014, 22:57

Nie ma żadnego znaczenia ile czasu spędza w danym kraju, tylko w jakim kraju uzyskuje dochody. Dla przykładu mój znajomy pracuje online dla angielskiej firmy i tu odprowadza podatki a mieszka w Polsce i w Polsce nie rozlicza wcale
Last edited by jarocin on 20 Feb 2014, 23:08, edited 1 time in total.

jarocin
Rozeznany
 
 
Posts: 174
Joined: 11 Jul 2012, 07:05
Reputation point: 22
Pokojowy
Top
-1

Ktosienka czapka z glowy! Zgodnie z tym artykulem z Prawnej masz w pelni racje, a ja sie mylilem! Dzieki za objasnienie!

tomtor
Raczkujący
 
 
Posts: 58
Joined: 10 Jan 2008, 02:06
Reputation point: 3
Neutralny
Top
0

tomtor wrote:Ktosienka czapka z glowy! Zgodnie z tym artykulem z Prawnej masz w pelni racje, a ja sie mylilem! Dzieki za objasnienie!

Tylko zeby Ci uszu nie przewialo, wiatr straszny wieje!
Nie chce miec Ciebie na sumieniu. :roll:

Tak jak napisalam wczesniej mam dosc ograniczona wiedze nt polskich podatkow, glownie oparta na doswiadczeniach z wlasnymi rozliczeniami. Moze sie wiec zdarzyc, ze w czyims konkretnym przypadku sprawa z jakis na pozor blachych powodow bedzie sie miala zupelnie inaczej.

jarocin wrote:Nie ma żadnego znaczenia ile czasu spędza w danym kraju, tylko w jakim kraju uzyskuje dochody. Dla przykładu mój znajomy pracuje online dla angielskiej firmy i tu odprowadza podatki a mieszka w Polsce i w Polsce nie rozlicza wcale

W przypadku dochodow osiaganych poza granicami PL ilosc dni spedzanych poza granicami jak najbardziej ma znaczenie.
Twoj znajomy rozlicza sie z HMRC a nie z US z innych powodow (na podstawie innego przepisu umowy o podowjnym opodatkowaniu), niz te ktore powyzej rozkladamy na czynniki pierwsze.

ktosienka
Stały Bywalec
 
 
Posts: 498
Joined: 22 Oct 2006, 13:06
Reputation point: 65
Poczciwy
Top
0

MalePostNapisane by AdamBoltryk » 21 Feb 2014, 04:26 Re:

jarocin wrote:Nie ma żadnego znaczenia ile czasu spędza w danym kraju, tylko w jakim kraju uzyskuje dochody. Dla przykładu mój znajomy pracuje online dla angielskiej firmy i tu odprowadza podatki a mieszka w Polsce i w Polsce nie rozlicza wcale

Współczuję znajomemu, jak sprzeda w Polsce samochód...
Jak nie wiesz co piszesz, to lepiej się niewypowiadaj i nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posts: 2527
Joined: 6 Dec 2008, 12:19
Reputation point: 183
SzanowanySzanowany
Top
-1

Dobra.
Teoria już była, a teraz praktyka :D
Który wariant mam wybrać:
1. Z przychodów w PL rozliczam sie na PIT 37, a na PIT 36 w pola typu przychod uzyskany ze stosunku pracy...,dochód, zaliczka pobrana przez platnika itp wpisuje 0 i zaznaczam tylko załącznik PIT/ZG i tam wypełniam reszte?
2. Wszystko rozliczam na PIT 36?

paczo
Początkujący
 
 
Posts: 22
Joined: 22 May 2007, 20:01
Reputation point: 5
Neutralny
Top
0

Weź człowieku zadzwoń do US i sie spytaj. Tutaj ktoś cos nie dopowie (bo będzie się wydawać, że to jasne jak słońce), tam coś źle zrozumiesz i będziesz miał żal do całego świata...
Myslisz, że ludzie żyjący tutaj od jakiegoś czasu maja w głowach wszystkie załączniki i druki i są na bieżąco w przepisach? Dostałeś ogólną informację jak to powinno wyglądać. A jak nie wiesz gdzie wpisać zero to znajdź księgową, która to za Ciebie wypełni. Co za problem? Chyba nie skasuje Cię 5000 funtów za takie coś...

A jak nadal chcesz to zrobić sam, to zrób to SAM.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posts: 2527
Joined: 6 Dec 2008, 12:19
Reputation point: 183
SzanowanySzanowany
Top
0

AdamBoltryk wrote:Weź człowieku zadzwoń do US i sie spytaj.

Pewnie tak to się skończy jeśli człowieki twojego pokroju będą udzielać tak bezcennych rad.
AdamBoltryk wrote:Tutaj ktoś cos nie dopowie (bo będzie się wydawać, że to jasne jak słońce), tam coś źle zrozumiesz i będziesz miał żal do całego świata...

Jesteś forumowym psychoanalitykiem czy mam jakiegoś nowego kolegę o którym nie wiem? Bo dosyć dobrze mnie znasz sądząc po powyższym.
AdamBoltryk wrote:Myslisz, że ludzie żyjący tutaj od jakiegoś czasu maja w głowach wszystkie załączniki i druki i są na bieżąco w przepisach?

Liczyłem na tych, którzy są lub na tych którzy to przechodzili w tamtym roku.
AdamBoltryk wrote:Dostałeś ogólną informację jak to powinno wyglądać. A jak nie wiesz gdzie wpisać zero to znajdź księgową, która to za Ciebie wypełni. Co za problem? Chyba nie skasuje Cię 5000 funtów za takie coś...

Dziękuję za OGÓLNĄ pomoc Adamie.

AdamBoltryk wrote:A jak nadal chcesz to zrobić sam, to zrób to SAM.

Tak zrobię. Dziękuję jeszcze raz. I nie kłopocz się, nie trać czasu na odpowiedź.

Pozdrawiam.
Last edited by paczo on 12 Mar 2014, 20:00, edited 1 time in total.

paczo
Początkujący
 
 
Posts: 22
Joined: 22 May 2007, 20:01
Reputation point: 5
Neutralny
Top
2

Previous

  • Similar topics
    Replies
    Last post
Return to FINANSE