Pomocy ! Revenue

Doradztwo w sprawie kont bankowych, pożyczek, podatków, pomysłów na własny biznes;

FemalePostNapisane by magda90 » 18 Sep 2013, 16:14 Pomocy ! Revenue

Witam Forumowicze, mam ogromny problem i proszę o rady co zrobić.
Jestem osobą totalnie zieloną w sprawach podatkowyc tak więc kiedy otrzymywałam p45 przy zakończeniu pracy czy też p60 w kwietniu to zbytnio nie zwracałam uwagi na to co tam dokładnie jest napisane, ponieważ też zbytnio nie miałam pojęcia o co tam chodzi.
W dniu dzisiejszym dostalam list z Revenue że muszę dopłacić ponad 300 funtów podatku :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: siedziałam w tych dokumentach , szukałam i chyba znalazłam błąd otóż w zeszłym roku zmieniłam pracę w sierpniu, p 45 otrzymałam , kwota zarobiona jest, ale kwoty podatku zapłaconego brak, widnieje tam 0 (co zauważyłam dopiero dziś!) żeby było weselej znalazłam payslips z tego okresu i na każdym jednym widnieje że podatek odprowadzony był ,
a całe rozliczenie jest wyliczone z pracy którą miałam od sierpnia zeszłego roku co sprawdziłam na podstawie p 60 .
Bardzo proszę o rady co zrobić , gdzie się udać jak to rozwiązać?
Dziękuję z góry
Last edited by magda90 on 18 Sep 2013, 16:50, edited 1 time in total.

magda90
Początkujący
 
 
Posts: 31
Age: 33
Joined: 30 Mar 2012, 10:38
Reputation point: 2
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by andrzejj » 18 Sep 2013, 16:39 Re: Pomocy ! Rvenue

zabulic musisz :D
zadne lazenie nie pomoze ale dla sportu polecam
User avatar
andrzejj
Raczkujący
 
 
Posts: 63
Joined: 8 Jul 2012, 19:45
Reputation point: 6
Neutralny
Top
0

FemalePostNapisane by dox » 18 Sep 2013, 16:44 Re: Pomocy ! Rvenue

najlepiej do nich zadzwoń I spróbuj wyjaśnić sytuację,poza tym to pracodawca jest zobowiązany odprowadzać twój podatek skoro ci go potrąca,przecież masz wyraźnie na payslip-ie że zostało zabrane,więć myślę że to nie ty powinnaś być ścigana. Zawsze możesz podejść do Citizen Advice,powodzenia:)

dox
Początkujący
 
 
Posts: 21
Joined: 17 Oct 2011, 08:46
Reputation point: 3
Neutralny
Top
0

FemalePostNapisane by magda90 » 18 Sep 2013, 16:47 Re: Pomocy ! Rvenue

andrzejj wrote:zabulic musisz :D
zadne lazenie nie pomoze ale dla sportu polecam



skoro nie masz nic konkretnego i pomocnego do napisania to się nie udzielaj , bardzo proszę

magda90
Początkujący
 
 
Posts: 31
Age: 33
Joined: 30 Mar 2012, 10:38
Reputation point: 2
Neutralny
Top
0

FemalePostNapisane by magda90 » 18 Sep 2013, 16:49 Re: Pomocy ! Rvenue

dox wrote:najlepiej do nich zadzwoń I spróbuj wyjaśnić sytuację,poza tym to pracodawca jest zobowiązany odprowadzać twój podatek skoro ci go potrąca,przecież masz wyraźnie na payslip-ie że zostało zabrane,więć myślę że to nie ty powinnaś być ścigana. Zawsze możesz podejść do Citizen Advice,powodzenia:)



jutro chcę iść z dokumentami do Revenue może tam mi coś pomogą tym bardziej że mam na to wszystko dokumenty, dzięki za odpowiedź

magda90
Początkujący
 
 
Posts: 31
Age: 33
Joined: 30 Mar 2012, 10:38
Reputation point: 2
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by partizano » 18 Sep 2013, 18:35 Re: Pomocy ! Revenue

masz racje próbuj to wyjasnic jeżeli masz na to dokumenty ,nikt ci głowy nie urwie a może sie okazac ze jest bład w p60 ,a odpowiedziami typu zabulic musisz to sie nie przejmuj jak ktos chce zaistniec to tak pisze ,powodzenia życze

partizano
Początkujący
 
 
Posts: 15
Age: 52
Joined: 30 Sep 2008, 18:04
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by relentless » 18 Sep 2013, 18:37 Re: Pomocy ! Revenue

jakiego okresu czasu dotyczy ta doplata? Zakladajac ze okres zatrudnienia obejmowal czas przed kwietniem 2012 - co bylo wpisane w p60 w rubryce tax deducted? Jesli okres zatrudnienia w tej pracy z ktorej dostalas p45 rozpoczal sie w nowym roku podatkowym 2012/13 to czy zarobilas w tym czasie (4 miesiace do sierpnia) wiecej niz twoj personal allowance czyli kwota wolna od podatku?

U nich czesto zdarzaja sie pomylki
Planuj tak jakbys mial zyc wiecznie. Dzialaj, jakbys mial umrzec jutro
User avatar
relentless
Rozeznany
 
 
Posts: 205
Age: 41
Joined: 16 Apr 2011, 12:18
Location: 52.2000° N, 2.2400° W
Reputation point: 44
Pokojowy
Top
0

MalePostNapisane by andrzejj » 18 Sep 2013, 19:21 Re: Pomocy ! Rvenue

magda90 wrote:
andrzejj wrote:zabulic musisz :D
zadne lazenie nie pomoze ale dla sportu polecam



skoro nie masz nic konkretnego i pomocnego do napisania to się nie udzielaj , bardzo proszę


jesli nie odtracali Ci podatku znaczy ze nie dostali p45, a teraz chca co im sie nalezy :/
User avatar
andrzejj
Raczkujący
 
 
Posts: 63
Joined: 8 Jul 2012, 19:45
Reputation point: 6
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by V32Rob » 18 Sep 2013, 21:48 Re: Pomocy ! Revenue

po prostu pierwsza firma zalozyla, ze nie zarobisz u nich do konca okresu podatkowego kwoty wiekszej niz kwota wolna od podatku i nie odciagala Tobie podatku z pensji. po zmienie pracy przekroczylas ta kwote wiec musisz zaplacic podatek. mozesz wiec chodzic gdzie chcesz ale i tak to zaplacisz.

V32Rob
 
 
Posts: 0
Joined: 17 Sep 2013, 19:47
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

FemalePostNapisane by ktosienka » 18 Sep 2013, 21:59 Re: Pomocy ! Revenue

Tak jak Relentless zasugerowal sprawdz, ktorego roku podatkowego dotyczy niedoplata. Moze to byc 09/10 10/11 11/12, ewentualnie 12/13. Moze niekoniecznie chodzi o rok w ktorym byl blad w Twoim P60

Jesli niedoplata podatkowa powstala faktycznie w skutek blednego wystawienia przez pracodawce p60 napisz list do HMRC zalaczajac kopie payslipow, kopie listu wyslij tez dw pracodawcy.

Jesli niedoplata jest spowodowana czyms innym, a Ty nie bedziesz chciala jednorazowo jej splacic HMRC zmieni Twoj kod podatkowy I do 5/04/2014 Twoj obecny pracodawca bedzie potracal z Twojego uposazenia odrobine wiekszy podatek na poczet Twojej niedoplaty. Jesli nie kozystas z zadnych ulg podatkowych mozliwe, ze mozesz tez sprobowac sie o nie teraz postarac (do 3 lat podatkowych wstecz). To moze czesc ewentualnego dlugu pokryc.

ktosienka
Stały Bywalec
 
 
Posts: 498
Joined: 22 Oct 2006, 13:06
Reputation point: 65
Poczciwy
Top
0

MalePostNapisane by V32Rob » 18 Sep 2013, 22:06 Re: Pomocy ! Revenue

ktosienka wrote:Tak jak Relentless zasugerowal sprawdz, ktorego roku podatkowego dotyczy niedoplata. Moze to byc 09/10 10/11 11/12, ewentualnie 12/13. Moze niekoniecznie chodzi o rok w ktorym byl blad w Twoim P60

Jesli niedoplata podatkowa powstala faktycznie w skutek blednego wystawienia przez pracodawce p60 napisz list do HMRC zalaczajac kopie payslipow, kopie listu wyslij tez dw pracodawcy.


jakie bledne wystawienie? przeczytaj uwaznie zanim odpowiesz. wyraznie napisala, ze kazdy payslip byl tez bez podatku wiec bylo to zamierzone dzialanie, po prostu miala zarobic mniej niz ninimalna kwota wolna od podatku. P60 swiadczy o zmianie pracy, przekroczyla prog wiec musi zaplacic.

V32Rob
 
 
Posts: 0
Joined: 17 Sep 2013, 19:47
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

FemalePostNapisane by ktosienka » 18 Sep 2013, 22:14 Re: Pomocy ! Revenue

V32Rob wrote:
jakie bledne wystawienie? przeczytaj uwaznie zanim odpowiesz. wyraznie napisala, ze kazdy payslip byl tez bez podatku wiec bylo to zamierzone dzialanie, po prostu miala zarobic mniej niz ninimalna kwota wolna od podatku. P60 swiadczy o zmianie pracy, przekroczyla prog wiec musi zaplacic.

magda90 wrote:, szukałam i chyba znalazłam błąd otóż w zeszłym roku zmieniłam pracę w sierpniu, p 45 otrzymałam , kwota zarobiona jest, ale kwoty podatku zapłaconego brak, widnieje tam 0 (co zauważyłam dopiero dziś!) żeby było weselej znalazłam payslips z tego okresu i na każdym jednym widnieje że podatek odprowadzony był ,
a całe rozliczenie jest wyliczone z pracy którą miałam od sierpnia zeszłego roku co sprawdziłam na podstawie p 60 .


Ja przeczytalam uwaznie, a Ty?
P60 swiadczy o zmianie pracy? Ciekawa teoria , ale majaca sie nijak do rzeczywistosci
P60 jest wystawiany po zakonczeniu roku podatkowego pracownikowi, Ktory 5 kwietnia danego roku nadal byl zatrudniony

ktosienka
Stały Bywalec
 
 
Posts: 498
Joined: 22 Oct 2006, 13:06
Reputation point: 65
Poczciwy
Top
8

FemalePostNapisane by magda90 » 19 Sep 2013, 09:49 Re: Pomocy ! Revenue

okres ten dotyczy zeszłego roku, pomijając fakt że na to.błędne p45czekałam trzy miesiące dzwoniąc i głosząc tam gdzie trzeba jego brak ponieważ pracodawca nie czuł się odpowiedzialny mi go wystawić, ogólnie w tamtej firmie której to dotyczy zawsze był problem z pieniędzmi, zawsze brakowało do wypłaty ale skoro widZiałam że podatek był osiągany to nie spodziewałam się teraz takiego czegoś. mam nadzieję że dziś coś się wyjaśni . dziękuje za odpowiedzi

magda90
Początkujący
 
 
Posts: 31
Age: 33
Joined: 30 Mar 2012, 10:38
Reputation point: 2
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by VA » 19 Sep 2013, 14:07 Re: Pomocy ! Revenue

A może poprzedni pracodawca brał pieniądze na podatek, ale podatku nie odprowadzał?
Tylko w HMRC się możesz dowiedzieć czegoś więcej. Możesz oczywiście sama obliczyć, przynajmniej orientacyjnie, ile podatku się należało zapłacić. Za pierwsze £8,105 nie płacisz podatku, wszystko powyżej tego jest 20% (chyba że zarobiłaś powyżej £34,370 to będzie wyższa stawka).
VA
User avatar
VA
Zaangażowany
 
 
Posts: 1148
Joined: 26 Aug 2006, 12:49
Location: Birmingham
Reputation point: 112
SzanowanySzanowany
Top
0

MalePostNapisane by edmun » 1 Oct 2013, 22:17 Re: Pomocy ! Revenue

ja obstawiam że pierwszy pracodawca nie odprowadzał podatku, a w drugiej pracy nie wyrównali brakującego.
To się zdarza jak księgowe tępe.
Stąd też warto zadzwonić do HMRC i dogadać się, że prześlesz im payslipy i P45+P60 bo nie wiesz skąd taka niedopłata.
Nie przyznawaj się ze wyślesz ksera bo Ci na infolinii mają wbite do głowy że masz im oryginały wysłać (zazwyczaj dokumenty nie dochodzą lub przepadają bezpowrotnie).

Stratna raczej nie jesteś na te 300funtów gdyż jeśli podatek nie był odprowadzany to netto wypłatę miałaś większą niż osoby które podatek odprowadzają na bieżąco.

Ponadto na liście z HMRC powinnać mieć dokładne wyliczenie skąd to się wzięło.

Dla uzupełnienia, playslip to odcinek z wypłaty. Na nim uwzględnione jest ile zarobiłaś brutto a ile netto.
P45 otrzymujesz za każdym razem od pracodawcy w chwili odejścia od niego i dwie kopie P45 zanosisz do nowego pracodawcy.
P60 otrzymuje się tylko od pracodawcy u którego było się zatrudnionym w dniu 5-ego kwietnia. Jest to podsumowanie wszystkich zarobków na podstawie P45 w okresie 6-ty kwietnia - 5-ty kwietnia.
Jeśli pracodawca zwolni Cię np. tydzień przed 4-tym kwietnia a do 5-ego kwietnia nie zatrudnisz się u nowego, to otrzymasz od niego (ostatniego pracodawcy) tylko P45 (sam miałem taką sytuację).
User avatar
edmun
Stały Bywalec
 
 
Posts: 444
Joined: 27 Oct 2011, 19:06
Reputation point: 48
Pokojowy
Top
0


  • Similar topics
    Replies
    Last post
Return to FINANSE