Zwrot podatku 2012/2013

Doradztwo w sprawie kont bankowych, pożyczek, podatków, pomysłów na własny biznes;

MalePostNapisane by patrykslus » 11 Apr 2013, 16:20 Zwrot podatku 2012/2013

Witam. Jestem rok w Anglii i chcialbym sie rozliczyc z podatku. Probowalem zasiegnac informacji na ten temat u znajomych, niestety od kazdego uslyszalem cos innego. Rezultatem jest to, ze nie mam zielonego pojecia na temat zwrotu podatku u czy w ogole mam do niego prawo. Prace zaczalem dokladnie pierwszego dnia roku podatkowego 6 kwietnia 2012. Roznie mi sie ukladalo, , pracowalem w kilku firmach, konkretnie w 8 (3 razy przez agencje). Mam P45 od trzech poprzednich pracodawcow, P60 od obecnego pracodawcy oraz payslipy z dwoch agencji ( w jednej przepracowalem 1 dzien, w drugiej 3 dni, nie posiadam P45). Nie posiadam P45 ani payslipow od dwoch pracodawcow. U jednego przepracowalem 8 dni, u drugiego tylko 3 dni ( Agencja). Niestety nie moge doprosic sie dokumentow. Z tego co wiem, aby rozliczyc sie z podatku musze posiadac P45 od wszystkich pracodawcow lub ostatni payslip.
Bylem w Revenue, niestety Pani, z ktora rozmawialem nie byla zbyt pomocna, odeslala mnie do telefonu i niestety podczas rozmowy przez telefon nie wiele zrozumialem, pomimo ze znam dobrze jezyk. Dowiedzialem sie jedynie, ze potrzebuje P45 od wszystkich moich poprzednich pracodawcow i nie mam innego wyjscia i musze sie z nimi skontaktowac.

Przez pierwsze dwa miesiace pracowalem na tax code 0T, potem dostalem 810L. Na podstawie dokumentow, ktore posiadam wyliczylem sobie, ze zarobilem okolo 8.000 funtow i zaplacilem podatek okolo 850 funtow.

Czy przysluguje mi jakikolwiek zwrot podatku? Co powinienem zrobic w sprawie brakujacych dokumentow?

Odpowiedz na moje pytanie prawdopodobnie jest banalnie prosta, jednak w zwiazku z informacjami jakie otrzymalem od znajomych i tymi, ktore znalazlem w internecie, krotko mowiac jestem zdezorientowany i nie mam zielonego pojecia jak dziala ten system.

P.S - Moja dziewczyna przez caly rok podatkowy pracowala w jednej firmie. Dostala zarowno P45 jak i P60 jednak informacje na tych dwoch dokumentach sa rozne. Na P45 - Total pay to date: 8557.88, Total tax to date - 401.40. Na P60 Pay in this employment - 2801.37, Tax deducted - 0.00.

Z czego to wynika?? Czy jej przysluguje zwrot taxu?

Z gory dziekuje wszystkim za odpowiedz.
Pozdrawiam, Patryk.

patrykslus
Początkujący
 
 
Posts: 28
Joined: 11 Apr 2013, 15:52
Reputation point: 4
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by relentless » 11 Apr 2013, 18:45 Re: Zwrot podatku 2012/2013

Witam, podobne pytania byly tu poruszane wiele razy. Jesli jestes zatrudniony w systemie PAYE i nalezy Ci sie zwrot podatku to HMRC zalatwi to za Ciebie i prawdopodobnie dostaniesz zwrot poczta w postaci czeku (najczesciej w ten sposob to wysylaja). Za rok 2012/13 kwota wolna od podatku byla kwota £8105 co oznacza ze od zarobkow ponizej tej kwoty nie powinienes miec odprowadzanych podatkow. W Twoim przypadku wyliczyles sobie £8000, uzywales kodu podatkowego 810L czyli Twoj 'personal allowance' to wlasnie ta kwota £8105. Jednak byles zatrudniony wiele razy w ciagu roku i uzywales nie jednego kodu podatkowego wiec to moglo spodwodowac jakies niejasnosci co do oprowadzania podatku. Mozesz czekac kilka miesiecy (oni maja tam balagan niezly) az HMRC bedzie uwazalo ze masz jakas nadplate i sami ci wysla zwrot. Albo jak nic nie dostaniesz ale uwazasz ze nalezy Ci sie zwrot podatku to wystarczy do nich zadzwonic (jako uzasadnienie ze uwazasz ze mogles miec nadplate mozesz podac to ze zmieniales prace wiele razy w ciagu roku i poslugiwales sie roznymi kodami podatkowymi). Nie ma z tym pospiechu bo rozliczyc mozesz sie kilka lat wstecz. Dodam jeszcze ze obowiazek rozliczania sie co roku maja osoby samo zatrudnione. Jesli wymagaja od Ciebie P45 i jesli znasz adres bylego pracowadwcy, telefon to mozesz do nich zadzwonic zeby ci wydali to.
Planuj tak jakbys mial zyc wiecznie. Dzialaj, jakbys mial umrzec jutro
User avatar
relentless
Rozeznany
 
 
Posts: 205
Age: 41
Joined: 16 Apr 2011, 12:18
Location: 52.2000° N, 2.2400° W
Reputation point: 44
Pokojowy
Top
0

MalePostNapisane by patrykslus » 11 Apr 2013, 19:16 Re: Zwrot podatku 2012/2013

Tak tez myslalem. Wolalbym sie jednak upomniec o zwrot, wiec jesli jakims cudem uda mi sie skompletowac wszystkie dokumenty to jaki formularz musze wypelnic ??

patrykslus
Początkujący
 
 
Posts: 28
Joined: 11 Apr 2013, 15:52
Reputation point: 4
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by relentless » 11 Apr 2013, 19:41 Re: Zwrot podatku 2012/2013

musisz po prostu zadzwonic do nich i podac szczegoly - numer
Planuj tak jakbys mial zyc wiecznie. Dzialaj, jakbys mial umrzec jutro
User avatar
relentless
Rozeznany
 
 
Posts: 205
Age: 41
Joined: 16 Apr 2011, 12:18
Location: 52.2000° N, 2.2400° W
Reputation point: 44
Pokojowy
Top
0

FemalePostNapisane by anneau » 17 Apr 2013, 19:45 Re: Zwrot podatku 2012/2013

to i ja proszę o pomoc!
Pracowałam w Anglii od października do końca grudnia przez agencję. Od stycznia jestem w Polsce.
Nie spodziewałam się zwrotu podatku.
Mój adres tamtejszy w UK jest nieaktualny ale ja w agencji powiedziałam ,że nie mam innego.
Co teraz? Czy zwrot podatku wyślą mi automatycznie na adres gdzie już nie mieszkam? Co, jesli dostanie czek ktoś zupełnie kogo nie znam?
Pomocy :(

anneau
Przyczajony
 
 
Posts: 4
Joined: 18 Nov 2012, 13:59
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by relentless » 17 Apr 2013, 22:02 Re: Zwrot podatku 2012/2013

Jesli HMRC posiada Twoj adres polski i jest on oznaczony jako 'glowny' adres korespondencyjny i jesli nalezy Ci sie jakis zwrot podatku to czek przyjdzie na Twoj polski adres (moze to trwac nawet troche ponad rok o ile nalezy Ci sie jakis zwrot). HMRC moze posiadac Twoj polski adres np dlatego bo podawalas go przy wyrabianiu NIN. Dla swietego spokoju zadzwon pod numer podany wyzej i upewnij sie ze posiadaja Twoj adres Polski. Jesli nie posiadasz dokumentow takich jak np, P45 ktory jest wydawany jak zakonczysz prace (zakladam ze P60 tez nie masz w ogole bo powinnas to teraz dostac a jestes w pl) to nic nie szkodzi i tak jesli Ci sie nalezy to dostaniesz czek.
Planuj tak jakbys mial zyc wiecznie. Dzialaj, jakbys mial umrzec jutro
User avatar
relentless
Rozeznany
 
 
Posts: 205
Age: 41
Joined: 16 Apr 2011, 12:18
Location: 52.2000° N, 2.2400° W
Reputation point: 44
Pokojowy
Top
0

FemalePostNapisane by anneau » 18 Apr 2013, 11:07 Re: Zwrot podatku 2012/2013

Dziękuję za odpowiedź. Boję się, że jak zadzwonię to nie dogadam się po angielsku.
A może wysłać e mail? Nie mogę znaleźć adresu na ich stronie.
A co, jeśli ten ewentualny czek przyjdzie na adres pod którym już nie mieszkam? Wróci do nadawcy czy ktokolwiek go odbierze może zrealizować?

anneau
Przyczajony
 
 
Posts: 4
Joined: 18 Nov 2012, 13:59
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by patrykslus » 18 Apr 2013, 15:18 Re: Zwrot podatku 2012/2013

Slyszalem tez, ze przez pierwszy rok pracy w UK do kwoty 8100£ w ogole nie powinno sie placic taxu. To prawda ?

patrykslus
Początkujący
 
 
Posts: 28
Joined: 11 Apr 2013, 15:52
Reputation point: 4
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by relentless » 18 Apr 2013, 17:52 Re: Zwrot podatku 2012/2013

Jak wyslesz email albo list normalna poczta to mozesz w ogole nie doczekac sie odpowiedzi. Poza tym tego typu korespondencja jest glownie w celach informacyjnych. Jak chcesz cos zalatwic np zmienic adres itp, to wymaga to potwierdzenia tozsamosci. Jak obawiasz sie ze sie nie dogadasz po angielsku to zaraz na wstepie bez problemu mozesz poprosic o polskiego translatora. Oczywiscie przed tym jak sie polaczysz z kims bedziesz musiala wciskac w telefonie milion opcji :grin: zeby polaczyli cie z odpowiednia osoba. W sytuacji jesli maja Twoj adres pod ktorym juz nie mieszkasz i tam wysla czek (o ile Ci sie nalezy) to nigdy sie o tym sama nie dowiesz a czek i tak nie moze zostac zrealizowany przez obca osobe bez jakiegos Twojego dokumentu wiec lepiej zadzwonic zeby miec spokoj.

Dodano: -- 18 kwi 2013, o 22:36 --

patrykslus, ta kwota byla kwota wolna od podatku w roku podatkowym 2012/2013, teraz wzrosla do £9,440 na obecny rok. Nie wazne czy to pierwszy czy czwarty rok pracy - jesli istnieje kwota wolna od podatku to jest kwota wolna od podatku w kazdym roku.
Planuj tak jakbys mial zyc wiecznie. Dzialaj, jakbys mial umrzec jutro
User avatar
relentless
Rozeznany
 
 
Posts: 205
Age: 41
Joined: 16 Apr 2011, 12:18
Location: 52.2000° N, 2.2400° W
Reputation point: 44
Pokojowy
Top
0

MalePostNapisane by patrykslus » 23 Apr 2013, 13:13 Re: Zwrot podatku 2012/2013

Dziekuje, juz wszystko wiem. Kazdy kto probowal mi dostarczyc jakichkolwiek informacji tylko namieszal mi w glowie rzeczami wyssanymi z palca. Posiedzialem kilka godzin na stronie Revenue i w koncu sie doczytalem :) Teraz jestem ekspertem heh. Zlozylem dokumenty i czekam na zwrot. Ciekaw jestem tylko jak dlugo bedzie to trwalo. Przypuszczam, ze jakbym dostarczyl komplet oryginalnych dokumentow to poszloby szybko, jednak na po 8 zatrudnieniach mialem cztery P45, 3 payslipy bo P45 nie moglem sie doprosic i z jednej pracy nie mialem nic dlatego tylko zalaczylem list, ze pracodawca nie dal mi ani payslipa ani P45. Jesli po miesiacu nikt sie ze mna nie skontaktuje to pojde do Revenue i postaram sie czegos dowiedziec bo wyliczylem sobie prawie 1000 funtow do zwrotu.

Pozdrawiam, Patryk.

patrykslus
Początkujący
 
 
Posts: 28
Joined: 11 Apr 2013, 15:52
Reputation point: 4
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by przemo35 » 28 Apr 2013, 14:42 Re: Zwrot podatku 2012/2013

Witam tez mam pytanie pracuje w firmie od wrzesnia zeszlego roku na p60 mam kwote 5900 czyli prawidlowo powinieniem dostac zwrot czy musze cos zglaszac wypelniac oczywiscie nadal pracuje w tej firmie kod podatkowy 810L X

przemo35
Przyczajony
 
 
Posts: 9
Joined: 10 Feb 2013, 22:01
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by relentless » 28 Apr 2013, 15:46 Re: Zwrot podatku 2012/2013

przemo35, mozliwe ze kiedy zaczynales prace dostales 810L X a nie 810L z powodu braku historii podatkowej z Twoich przeszlych prac. Prawdopodobnie nalezy Ci sie zwrot - jesli Twoje zarobki w poprzednim roku podatkowym to 5900£ (wiec ponizej 8100£ ) to powinienes dostac zwrot w kwocie ile masz napisane w rubryce 'Tax deduced'. Wystarczy zadzwonic pod numer tel w linku wspomnianym wyzej i udziela Ci informacji. Teraz powinienes miec przyznany kod podatkowy 944L. Daj znac jak poszlo to przyda sie to innym.
Planuj tak jakbys mial zyc wiecznie. Dzialaj, jakbys mial umrzec jutro
User avatar
relentless
Rozeznany
 
 
Posts: 205
Age: 41
Joined: 16 Apr 2011, 12:18
Location: 52.2000° N, 2.2400° W
Reputation point: 44
Pokojowy
Top
0

MalePostNapisane by patrykslus » 29 Apr 2013, 10:51 Re: Zwrot podatku 2012/2013

Przemo35, jesli pomiedzy kwietniem, a wrzesniem nie pracowales nigdzie indziej to Revenue odda Ci caly podatek. Jezeli przed podjeciem pracy w tej firmie byles zatrudniony to musisz posiadac P45 lub chociaz ostatni payslip z poprzedniej pracy. Musisz isc do Revenue i wypelnic Tax Return Form i podac tam informacje o wszystkich zatrudnieniach pomiedzy 6 kwietnia 2012, a 5 kwietnia 2013. Jesli pracowales wczesniej i przekroczyles kwote 8105£ to wylicza Ci jaki zwrot Ci przysluguje. Jesli te 5900£ to Twoj jedyny zarobek w ubieglym roku podatkowym to nalzey Ci sie zwrot calego podatku. Jesli pracowales wczesniej i nie posiadasz P45 ani payslipa to na Tax Return Form wystarczy wpisac nazwe zakladu i okres (mniej-wiecej) kiedy byles zatrudniony. Podajesz numer konta i czekasz na pieniazki. Zazwyczaj trwa to 21 dni jesli masz wszystkie dokumenty.

patrykslus
Początkujący
 
 
Posts: 28
Joined: 11 Apr 2013, 15:52
Reputation point: 4
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by przemo35 » 1 May 2013, 16:41 Re: Zwrot podatku 2012/2013

wczesniej nigdzie nie pracowalem w tej firmie co obecnie tez nie zaczalem od wrzesnia wiec musze cokolwiek robic nie wiem pisac dzwonic czy poprostu czekac jak dlugo sie czeka na taki zwrot??

Dodano: -- 1 maja 2013, 16:41 --

wczesniej nigdzie nie pracowalem w tej firmie co obecnie tez nie zaczalem od wrzesnia wiec musze cokolwiek robic nie wiem pisac dzwonic czy poprostu czekac jak dlugo sie czeka na taki zwrot??

przemo35
Przyczajony
 
 
Posts: 9
Joined: 10 Feb 2013, 22:01
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

MalePostNapisane by relentless » 1 May 2013, 18:08 Re: Zwrot podatku 2012/2013

Nie wazne czy pracowales wczesniej czy nie i w ktorym momencie w danym roku podatkowym podjales prace. Jesli w zeszlym roku podatkowym wszystko co zarobiles to 5900£ wiec prawdopodobnie powinienes dostac zwrot w wysokosci tego co jest napisane na twoim P60 w rubryce tax deduced. Zadzwon przedstaw sytuacje,powiedza Ci dokladnie jakie dokumenty moga chciec od ciebie ewentualnie w Twoim przypadku itp,. Jesli bedziesz sam czekal to mozesz nawet bardzo dlugo czekac ale z drugiej strony tez nie ma pospiechu bo mozesz takie rzeczy zalatwic kilka lat wstecz.
Planuj tak jakbys mial zyc wiecznie. Dzialaj, jakbys mial umrzec jutro
User avatar
relentless
Rozeznany
 
 
Posts: 205
Age: 41
Joined: 16 Apr 2011, 12:18
Location: 52.2000° N, 2.2400° W
Reputation point: 44
Pokojowy
Top
0

Next

  • Similar topics
    Replies
    Last post
Return to FINANSE