Ubezpieczenie zdrowotne w Polsce - jakiś dokument?

Dla wszysktich którzy mieszkają lub zamierzają przyjechac do Birmingham i potrzebują informacji na różne tematy
Powiedzcie mi czy jeżeli jadę do Polski a pracuję w Anglii to czy muszę wyrobić jakiś EKUZ czy pobrać wyciąg jakiś, żebym mogła za darmo iść do lekarza na NFZ w Polsce?

Polacy mają elektroniczną kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ), z którą podróżują po Europie i która jest dowodem ubezpieczenia. Jak z kolei pracuję w Anglii i jadę na Wakacje do Polski to jak to jest? Jaki dokument muszę przedstawić aby skorzystać z darmowej opieki medyczne w Polsce?

golla
Rozeznany
 
 
Posts: 113
Joined: 5 Feb 2016, 21:57
Reputation point: 10
Neutralny
Top
0

Tu odpowiednikiem tego jest EHIC-European Health Insurance Card

Najprościej aplikować o kartę online

https://www.ehic.org.uk/Internet/startApplication.do

Ale doczytaj dokładnie regulamin, bo nie wszystko jest refundowane.

Pit82
Początkujący
 
 
Posts: 23
Joined: 16 Aug 2015, 19:43
Reputation point: 9
Neutralny
Top
1

O kurczę, dziękuję. Aplikowałam. Wyjeżdżam za tydzień a piszą, że do 10 dni idzie :/

Zupełnie zapomniałam o to spytać wcześniej.

golla
Rozeznany
 
 
Posts: 113
Joined: 5 Feb 2016, 21:57
Reputation point: 10
Neutralny
Top
0

Nie jestem na 100% pewny, ale ta karta daje tylko możliwość "leczenia sie" w nagłych przypadkach czyli np. złamiesz sobie ręke lub nogę, dostaniesz zawału serca podczas urlopu w Polsce itd...., a jesli chcesz leczyć w Polsce jakies choroby przewlekle, stare kontuzje itp... to tylko prywatnie.

Guest
 
 
Top
0

Tak, mi chodzi tylko o takie, ze jakas infekcja, wypadek, karetka. Cos naglego. Nie leczenie przewlekle. I tak dentyste mam prywatnego a to moj najwazniejszy lekarz ha ha.

golla
Rozeznany
 
 
Posts: 113
Joined: 5 Feb 2016, 21:57
Reputation point: 10
Neutralny
Top
0

uważajcie ! na karcie EKUZ jest napisane wyraźnie : upewnij się że masz ubezpieczenie podróżne (travel insurance). Oznacza to że sama karta nie wystarczy !!
User avatar
LeszekN
Początkujący
 
 
Posts: 25
Joined: 25 Oct 2011, 08:17
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

Sama karta wystarczy ;) Przynajmniej EKUZ. No chyba że się coś zmieniło. Koleżanka miała wypadek na nartach we Włoszech i na EKUZ nią się zajęli w 2015.

Co do EHIC:

"A valid European Health Insurance Card gives you the right to access state-provided healthcare during a temporary stay in another European Economic Area (EEA) country or Switzerland."

Wystarczy sama karta. Dotyczy także prowadzenia ciąży jak i istniejących już chorób.

http://www.nhs.uk/NHSEngland/Healthcare ... -ehic.aspx

golla
Rozeznany
 
 
Posts: 113
Joined: 5 Feb 2016, 21:57
Reputation point: 10
Neutralny
Top
0


  • Similar topics
    Replies
    Last post
Return to SZUKAM INFORMACJI