Sad pracy tribunal employment - po kolei jak to dziala

Dla wszysktich którzy mieszkają lub zamierzają przyjechac do Birmingham i potrzebują informacji na różne tematy
Hejka, postanowilam wrzucic tutaj pare informacji dla przyszlych potrzebowskich jak zglaszac sprawe do Employment Tribunals, co po kolei mniej wiecej, na co zwrocic uwage itd. Wiekszosc adviserow ktorych mozna postkac po drodze niestety nie omawia problemu a pozostali wolaja sobie kase dla i tak zostawionych juz na lodzie osob. Zatem po kolei postaram sie wrzucic informacje ktore znam i sprawdzilam. Jesli ktos ma jeszcze jakies info to super.Fajnie jakby watek dalo sie gdzies przykleic dla latwego wyszukania.

Dodano: -- 13 lip 2012, o 23:26 --

Jesli jestes w jakims konflikcie z pracodawca, masz jakiekolwiek dowody na swoja racje jest kilka opcji, niestety w wiekszosci z nich trzeba poslugiwac sie w miare komunikatywnie j angielskim:

mozesz zglosic sie do CAB Citizen Advice Bureau ktore jest w kazdym wiekszym miescie
-trzeba isc wczesnie rano poniewaz wiekszosc biur ma limit przyjmowanych interesantow, np w Coventry tylko 20 osob.
- nie wiem czy maja polskiego advisera

W CAB najczesciej na poczatku daja ulotke do ACAS- instytucja zajmujaca sie pogodzeniem pracodawcy z pracownikiem, przydatna jesli chcemy zachowac dotychczasowa prace. Najczesciej telefon na infolinie jest platny dosc sporo wiec ja osobiscie sobie odpuscilam. Mala strata bo w razie zlozeniu pozwu do Employment Tribunals ACAS sam sie odezwie :)

Dodano: -- 13 lip 2012, o 23:37 --

Jesli mamy w miare fajne dowody i jetesmy zdecydowani na zlozenie skargi do Employment Tribunals mozemy zasiegnac porady w Law Centre - takze w kazdym wiekszym miescie. Plusem jest ze mozna umowic sie na rozmowe z Adviserem na miejscu, podajemy telefon, imie i nazwisko i adviser sam oddzwania zeby umowic sie na spotkanie. Nalezy to zrobic duzo wczesniej poniewaz czasem na spotkanie z adviserem z Law Centre czeka sie grubo ponad miesiac. A mamy 3 miesiace zeby zlozyc oficjalna skarge w TE od zaistnienia problemu/ zwolnienia lub zakonczenia pracy w danym miejscu.

Jesli termin spotkania z adviserem Law Centre wychodzi poza nasz czas, mozemy zadzwonic na infolinie i porozmawiac z adviserem przez fona, jednakze ta rozmowa kosztuje dosc sporo, ale jest powazny plus- maja tlumaczy :)
- jesli nie pobierasz benefitow Law Centre nie udzieli Ci wskazowek. Dlatego radze ostroznosc bo pierwsza godzina rozmowy na infolini to badanie czy jestesmy upowaznieni do darnowych porad - co bedzie kosztowalo nas okolo 20 funtow na plusie na rachunku telefonicznym.
- plusem jest ze konsultant poda w razie co numery do innych instytucji ktore moga wspomoc nas porada mniej lub bardziej przydatna.

Dodano: -- 13 lip 2012, o 23:47 --

EMPLOYMENT TRIBUNALS
Jesli jestesmy pewni ze nasze dowody sa niepodwazalne i bardzo konkretne mozemy smialo wypelnic wniosek skargi do Employment Tribunals. Wniosek znajdziemy na ich stronie internetowej - jest to interaktywny plik PDF ktory mozemy sobie sciagnac na kompa i wypelniac na spokojnie, po czym bezposrednio z tego pliku PDF wyslac wypelniona aplikacje.

Sad po otrzymaniu naszego zgloszenia w ciagu 3 dni rozpatrzy czy wogoole bedzie zajmowal sie nasza sprawa i przysyla decyzje.

Sad wysyla kopie naszego zgloszenia do pracodawcy i daje mu 30 dni na odpisanie na nasza skarge.

Sad po otrzymaniu listu od pracodawcy wysyla nam kopie tego listu.

Sad wysyla nam list z data ewentualnego przesluchania
UWAGA: z tylu opisane sa wymogi co do sprawy i zalaczania dokumentow, latwo to przeoczyc.

-mamy 14 dni od daty na pismie (czyli jakies 12 dni od daty otrzymania powiadomienia) zeby wyslac pracodawcy informacje jakimi dokumentami bedziemy sie podpierac, dokumentow ktore zawieraja wrazliwe dane osobowe nie musimy wysylac- zamiast tego wysylamy tylko informacje o posiadaniu takich dokukmentow.

- mamy 21 dni od daty na pismie zeby skompletowac teczke dokumentow ktorymi zamierzamy sie podpierac w sprawie, teczka powinna byc zorganizowana chronologicznie na ile ot mozliwe, wydrukowana i zbindowana, strony musza byc ponumerowane (tutaj polecam teczki z klipsem zaciskajacym z WS SMITH, 2 funy za teczke) TECZKE WYSYLAMY DO SADU (nalezy ja sobie skopiowac jeszcze 2 x)

- mamy 28 dni od daty na pismie na napisanie zeznan swoich i swiadkow, oraz wyslanie tych zeznan pracodawcy (on powinien zrobic to samo)

Sad po otrzymaniu dokumentow moze wystapic z prosba do nas lub pracodawcy o uszczegolowienie wyjasnien i przeslanie ich w ciagu 7 dni do sadu.

cdn... :D

Dodano: -- 15 lip 2012, o 21:36 --

-w temacie teczki (relevant Document Bundle) - powinna ona zawierac index (spis tresci) z odnosnikiem do stron.
-zeznania swiadkow a takze nasze musza miec odnosniki (numer strony) do teczki z dowodami/dokumentami.

-Zaden ze swiadkow nie bedzie mogl zeznawac chyba ze ze specjalnym pozwoleniem sadu, jesli zeznania swiadkow nie zostana wymienione miedzy stronami

Wszelkie pisma do sadu mozna wysylac poczta tradycyjna (recorded/signed for - czyli polecony) lub tez emailem.

Wszelkie inne zgloszenia, w tym prosby np o tlumacza (interpreter) powinny byc wyslane jak najpredzej i zdaje sie poczta.
Wszelkie odroczenia beda rozpatrywane tylko w wyjatkowych okolicznosciach. Kazda prosba o odroczenie musi byc zlozona pisemnie (mozna wyslac poczta).

Mozesz zlozyc podanie o reprezentanta w sprawie, musi to byc zrobione pisemnie i wyslane do sadu nie pozniej niz 7 dni przed przesluchaniem/rozprawa. Musisz o tym powiadomic strony, nawet jesli bedzie cie ktos reprezentowal, bedziesz mial mozliwosc zabrania glosu.

Cala odpowiedzialnosc za dostarczenie swiadkow ciazy na stronach (kazdy dba o to zeby jego swiadek sie pojawil)
W wyjatkowych okolicznosciach sad moze nakazac swiadkowi stawienie sie na przesluchaniu.

Przesluchanie standardowo zajmuje 1 dzien, lacznie z wydaniem wyroku, jesli to mozliwe, aczkolwiek jesli uznasz ze to nie wystarczajaco dla sprawy mozesz zlozyc podanie o dodatkowy czas, ale musisz oszacowac ile czasu trezba - nie pozniej zdaje sie niz 14 dni od otrzymania pisma z terminem przesluchania (hearing)

cdn

Dodano: -- 27 lip 2012, o 09:18 --

Jezeli chcesz zlozyc dodatkowe zeznanie bo znajdziesz w miedzyczasie jakis dowod, nalezy wyslac to do sadu i zaznaczyc co to jest :)

HEARING - PRZESLUCHANIE

Warto byc troche wczesniej, z pl godziny ale jak bedzie sie 5 min za pozno dramatu nie bedzie. Nalezy sie odbukowac w recepcji Tribunal Employment
- zostanie zadane pytanie o nazwisko - pani odchaczy nas na liscie i zaprosi do poczekalni
-sa osobne poczekalnie dla claimantow (wnoszacych skarge) i o sobne dla respondentow (strona pozwana)
-przyjdzie osoba ktora bedzie nam wszystko tlumaczyc, kiedy wstajemy, kiedy wychodzimy itp.
-tlumacz jesli takiego zazyczmy bedzie nam towarzyszul od poczatku.


Rozprawy trwaja, trezba lekka reka liczyc nawet caly dzien. Niestety calosc jest zorganizowana malo dynamicznie wiec czas ucieka. PLUS - nie ma nerwowki, ludzie sa bardzo mili, nie ma presji. JEsli komus nerwy siada to podejrzewam ze moze spokojnie poprosic o czas na ogarniecie. NA stolikach jest woda i kubeczki ;)

UWAGA: w sadzie nie ma mozliwosci dodrukowania dokumentow
UWAGA: sedzia czesto dopiero tuz przed rozprawa zapoznaje sie z dokumentacja ktora przynosisz (wyslana bundle prawdopodobnie idzie do archiwum) wiec im szybciej sie przyjedzie tym wiecej czasu sedzia ma zapoznanie sie.

Teraz opisze moja rozprawe, ktora wczoraj mialam przyjemnosc wygrac :)

Na poczatku wszyscy wchodza do sali, Sedzia przy ogromnym stole na wzniesieniu, u mnie byla 1 osoba akurat ale moga byc chyba 3.
Naprzeciwko stoja 2 stoliki, claimanta i respondenta, kazdy z dodatkowym siedzeniem obok dla pranika jesli ktos takiego sobie wynajmie, lub tlumacza.

Za nami siedza swiadkowie lub ludzie ktorzy wyrazilichec ogladania roprawy (mozna poprosic o taka mozliwosc dla zainteresowanych) U mnie byl tylko moj swiadek.

Osoboa z Tribunal Service - ktora nas obslugije tez siedzi.

Sad ustala pewne fakty, zadaje pytania do obu stron.
Potem sad robic tzw cross examination - pytania krzyzowe (chyba jakos tak to nalezy tlumaczyc)

Osoba zadajaca pytania siada blizej sedziego i odpowiada na jego pytania, potem ta osoba moze zadawac pytania stronie przeciwnej. NIE MA TUTAJ DYSKUSJI. Pytanie- Odpowiedz, bez komentowania odpowiedzi. BEz zadawania pytan ktore nie dotycza relacji TY- POZWANY, czyli np nie mozemy zadawac pytania o innych pracownikow nawet jesli wiemy ze sa nielegalnie, czy lacza sie niejako z nasza sprawa.

Potem zamiana, to samo robi pozwany.
Sad uscisla dane.
CZasem niestety juz czas na lunch wiec sad ucieka na 1.5h a my mozemy wyjsc sobie na miasto odetchnac, zjesc, zakopcic.

JEsli sad uzna ze potrzebuje to posiedzi nad naszymi dokumentami, my w tym czasie poczekamy w poczekalni, co spokojnie moze zajac 15 min - 1.5h lub dluzej.

Potem wracamy na sale i sad moze nam zadac jeszcze pytania, Potem nastepuje ogloszenie wyroku, uzasadnienie wyroku.
Sad moze czesc twoich roszczen odrzucic, czesc nie, nie jest tak ze wyrok jest albo pozytywny albo negatywny.
JA wnosilam o kilka rzeczy i jedna sad odrzucil, ale w zamian doszukal sie dodatkowych przewinien pracodawcy i za to go ukaral + nakazanie wyplaty mi odszkodowania.
Po ogloszeniu wyroku idziemy do domku.
Sad w ciagu 2 tygodni przesle nam na pismie wyrok i jego uzasadnienie.

Ja spedzilam w sadzie w dosc prostej sprawie 9:30- 16:00 wiec jak widac zakladana godzina to mit :)
Z tlumaczem mozna sie tak dogadac ze bedzie tlumaczyl tylko poproszony, ja zdecydowalam sie mowic sama bo wazna rzecza bylo udowodnienie ze mowie swobodnie po angielsku. Ale mialam pania tlumaczke kolo siebie i kilka razy zwracalam sie do niej zeby sie upewnic czy dobrze zrozumialam sedziego.

Takze naprawde caly system przeprowadzania tych spraw jest mega wporzo. Jesli przy pytaniach masz watpliwosci i chcesz poszperac w dokumentach mowisz sedziemu ze poprosisz o chwilke czasu bo chcesz sprawdzic dokumenty. NIE MA PRESJI :)

Ciag dalszy nastapi - w ktorym to przetlumacze pisma ze stron tribunala i ACAS i lAw centre.
'czas zmarnowany nie istnieje we wspomnieniach'
User avatar
Thesignerka
Rozeznany
 
 
Posts: 232
Joined: 19 Feb 2011, 12:39
Reputation point: 67
Poczciwy
Top
3

Witaj mam kilka pytań odnośnie twojego postu.

Otóż niedługo bede miala sprawe w Trybunale Pracy w B'gham i nie wiem jak mam sie do tego przygotowac. Chodzi mi o to czy ja też mam sama dla siebie sie przygotować jeżeli chodzi o jakies dokumenty i sama sie bronic i przedstawiać dowody? czy mam liczyc na pelne wsparcie reprezentujacego prawnika z Citizen ? Czy tzw. "hearings' mogą się zakończyć w jeden dzien negatywnie albo pozytywnie ?

Pozdrawiam

malita
Przyczajony
 
 
Posts: 2
Joined: 15 Nov 2012, 17:47
Reputation point: 0
Neutralny
Top
0

Hejka, sorki ze nie odpisałam ale w miedyczasie miałąm przeprowadzke i nowa prace, pewnie juz za późno ale napisze moze, przyda sie innym.

Niestety smutna prawda jest taka ze te sądy są dosć ograniczone, rządzi zasada kto pierwszy ten lepszy i kto bardziej wygadany, nie zmienia to jednak faktu ze zazwyczaj wygrywa pracownik jak faktycznie zostało naruszone prawo pracownika.

Nie wiem jak wyglada przedstawicielstwo pracownika z Citizen bo ja nie korzystałam, oczywiscie ze musisz miec dowody i przygotowana jakas konkretna gadke, odpowiedzi na pytania, tudzież swoje pytania. Jesli pracodawca ewidentnie złamał prawo np nie dajac ci po 60 dniach spisnaych warunków umowy, nie dajac ci okresu wypowiedzenia itp.

Natomiast jesli sprawa jest delikatniejsza, jak np niedotrzymanie warunków umowy itp, musisz miec cos na poparcie swojej racji. Nie musza to byc dowody jak z kryminału, ale miło by było. Sad jest zainteresowany tylko i wyłacznie konkretami a nie opiniami.

Widzisz ja mam nowa prace, daleko jej od ideału ale wyglada na taką co 15 lat mozesz w niej zabawic, taka rodzinna firma z historia dośc znana i ogólnie straszna sitwa. Niestety nei zawsze przestrzegaja zasad co sprawia, ze mimo ze nie zamierzam sie stamtad zwalniac kolekcjonuje "dowody" na wszelki wypadek. Zwłaszcza ze widze że graja nie fair i nie wiem czy za rok, dwa nie bede musiała z nimi "walczyc" czy czegos udowadniac.

CO masz w papierach to twoje, to tak na przyszłosć. Moze sie wydawac smieszne kolekcjonowanie "dowodów" ale prawda jest taka ze nieuczciwych pracodawców jest plaga, twoje zaniechanie = twoja strata.

Mam nadzieję ze wszystko poszło sprawnie. I jeszcze raz przepraszam za opieszałość. Postaram sie na dniach dopisac to co miałam w zamysle, zachecam tez do podzielenia sie doswiadczeniami w ET. Moze troche doda to odwagi ludziom, którzy nie ze swojej winy znaleźli sie w przysłowiowej głebokiej dupie.
'czas zmarnowany nie istnieje we wspomnieniach'
User avatar
Thesignerka
Rozeznany
 
 
Posts: 232
Joined: 19 Feb 2011, 12:39
Reputation point: 67
Poczciwy
Top
0


  • Similar topics
    Replies
    Last post
Return to SZUKAM INFORMACJI