Zaloguj się Załóż konto
Start News United Kingdom Rekordowo niskie ceny paliwa
Rekordowo niskie ceny paliwa
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Ceny paliwa nie były tak niskie od dwóch i pół roku. Dzisiaj średnio za litr benzyny płaciliśmy 130,44p.

Według raportu AA Fuel Price Report średnia cena benzyny spadła z 132,16p w zeszłym miesiącu do dzisiejszego 130,44p. Najwyższą cenę paliwo osiągnęło w drugim tygodniu września, kiedy kryzys w Syrii wywindował ceny w górę.

Na stacjach benzynowych dużych supermarketów cena benzyny wachała się od 126,7p tam, gdzie konkurencja jest duża, do 131,9p tam, gdzie konkurencja jest słabsza, a rynek mniejszy.

W zeszłym tygodniu kilka niezrzeszonych stacji było w stanie sprzedawać litr benzyny za jedyne 124,9p w Londynie na obszarze Streatham i Mortlake.

Również ceny oleju napędowego maleją, a właściciele diesli mogą cieszyć się ze spadku z 139,12p za litr do 137,78p. Ceny ropy również były najwyższe w połowie sierpnia i osiągnęły wówczas 142,88p za litr.

Edmund King, prezes AA, powiedział, że 22% członków AA tankuje konkretną ilość paliwa – liczba ta rośnie do 40% wśród młodych ludzi i do 44% wśród osób o niskim dochodzie. We wrześniu za £30 można było kupić 21,7 litra, a teraz 23 litry – w praktyce oznacza to możliwość jeżdżenia „za darmo” przez 10 mil. Rodzina z dwoma autami na benzynę wydawała średnio we wrześniu £252,54 miesięcznie, teraz wydaje £238,05.

Prezes podkreśla, że nie można niedoceniać wpływu cen paliwa na gospodarkę, co pokazuje chociażby niedawny spadek inflacji do poziomu 2,2%. Właśnie dlatego niezależni przedsiębiorcy mówią, że oszczędzają bardzo wiele opóźniając konieczność zapłacenia podatku od paliwa. Dlatego AA w pełni popiera ten ruch, który pomoże w przetrwaniu małym stacjom paliw, szczególnie na terenach oddalonych od dużych miast. W wielu miastach kierowcy narzekają na to, że w terenie miejskim muszą płacić o 5p więcej za litr niż kilka kilometrów za miastem.
Friday, 22 November 2013 18:15
 Czytaj poprzedni artykuł:
Nowe skanery na lotniskach
  Czytaj następny artykuł:
Naciski na opuszczenie UE i powstrzymanie imigracji